Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Antalya Havalimanı’nın Kapasitesi 2005’te 20 Milyona Çıkacak

Antalya Uluslararası Havalimanı, 2005 sezonunda hizmete girecek ikinci dış hatlar terminaliyle 10 milyon geliş, 10 milyon da gidiş olmak üzere yıld

Ticaret Gazetesib>Antalya Uluslararası Havalimanı, 2005 sezonunda hizmete girecek ikinci dış hatlar terminaliyle 10 milyon geliş, 10 milyon da gidiş olmak üzere yılda 20 milyon yolcu kapasitesine ulaşacak.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Mahmut Tekin, yaptığı açıklamada, 2. Dış Hatlar Terminali’nin, geçtiğimiz Ağustos ayında hizmete açılan yeni apronun yanına inşa edileceğini bildirdi.

Mahmut Tekin, 2. Dış Hatlar Terminali’nin “yap-işlet-devret” yöntemiyle gerçekleştirileceğini, bu amaçla uluslararası ihale açılacağını söyledi.

Tekin, İhale Komisyonu’nun çalışmalarını tamamlamak üzere olduğunu belirterek, ihale dosyasının bu ay sonunda DHMİ Yönetim Kurulu’na sunulacağını, DHMİ Yönetim Kurulu’nun dosyayı inceledikten sonra, muhtemelen yıl sonuna doğru ihale açacağını bildirdi.

Antalya Havalimanı’nın charter ağırlıklı olduğuna dikkati çeken Tekin, bu yüzden yılın bazı aylarında ve bu ayların hafta sonu günlerinde Havalimanı’nda aşırı bir yoğunluk yaşadığını ifade etti. Tekin, şöyle devam etti: “Antalya Havalimanı Dış Hatlar Terminali, yüksek sezonda, bazı günler tam kapasiteye ulaşıyor. Antalya yöresinde yatak kapasitesinin her yıl arttığını göz önüne aldığımızda, yakın bir gelecekte Antalya Havalimanı yetersiz hale gelecektir. Bu durumu dikkate alan Yüksek Planlama Kurulu, ikinci bir dış hatlar terminalinin yapımına onay verdi. Bunun üzerine, ihale çalışmalarına başladık.”

“10 MİLYON GELEN YOLCU KAPASİTESİNE ULAŞACAK”

DHMİ Genel Müdürü Tekin, 2. Dış Hatlar Terminali’nin, mevcut dış hatlar terminalinin aynısı olacağını da belirterek, bu terminalin toplam 60 bin metrekare alana kurulacağını açıkladı. Tekin, şunları kaydetti:

“Eski terminal, teorik olarak, yıllık 5 milyon geliş ve gidiş yolcu kapasiteliydi. Ancak, ihtiyaçlar ortaya çıktığında yapılan düzenlemelerle şu anda 5 milyon geliş, 5 milyon gidiş olmak üzere 10 milyon yolcu kapasitesine çıktı.

2. Terminal de teorik olarak 5 milyon yolcu kapasiteli olmasına rağmen, 10 milyon yolcuyu ağırlayabilecektir.

2. Terminal bittiğinde Antalya Havalimanı, Antalya’ya gelen 10 milyon yolcuyu ağırlayabilecek kapasiteye ulaşacak. Böylece sektör kazanacak, turizm kazanacak...”

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Mahmut Tekin, Antalya Havalimanı 2. pist inşaatının da hızla sürdüğünü bildirdi.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Tekin, ikinci pistin 2003 sonuna kadar devreye gireceğini, böylece Antalya Havalimanı’na aynı anda 2 uçağın inebileceğini veya havalimanından aynı anda 2 uçağın kalkabileceğini sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/antalya-havalimaninin-kapasitesi-2005te-20-milyona-cikacak_2416.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!