Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Antalya Kent Merkezindeki Sarnıçlar Restore Ediliyor

Kepez Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Antalya yörüklerinin yüzyıllar boyu, kışlık ve yazlıklarına göç ederken su ihtiyaçlarını karşıladığı, ancak ilgisizlikten ve bakımsızlıktan yok olma tehlikesiyle karşı karşı karşıya olan 9 sarnıç, Kepez Belediyesi tarafından restore ediliyor.

yapi.com.tr / AA
Antalya Kent Merkezindeki Sarnıçlar Restore Ediliyor

Kepez Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Antalya yörüklerinin yüzyıllar boyu, kışlık ve yazlıklarına göç ederken su ihtiyaçlarını karşıladığı, ancak ilgisizlikten ve bakımsızlıktan yok olma tehlikesiyle karşı karşı karşıya olan 9 sarnıç restore ediliyor. Belediye, koruma amaçlı hazırladığı çevre düzenlemesi projesiyle, Antalya'nın göç ve ticaret yollarında inşa edilen sarnıçları koruma altına almak üzere çalışmalara başladı. Belediyenin hazırladığı proje, Antalya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından da onayladı. Belediyenin, koruma kurulunun kararıyla Akkuyu, Meydan Kuyusu, Hacı Mestan, Çift Sarnıçlar, Kırdı, Odabaşıoğlu, Zeytinli, Havz-ı Kebir ve Tek Sarnıç'ın restorasyonuna başladığı bildirildi.
    
Proje kapsamında ayrıca, sarnıçların çevresinin temizleneceği, etrafının çitle çevrileceği, projektörlerle aydınlatılacağı ve eserlere ahşaptan bilgilendirme levhaları konulacağı ifade edildi. Akkuyu Sarnıcı ve Hacı Mestan Sarnıcı'nda göç kültürünü yansıtan deve, yörük çadırı ve yörük kadını figürlerine de yer verileceği vurgulandı.


    
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü de yaptığı açıklamada, sarnıçların yörük göç kültürünün en önemli tanıkları olduğuna dikkati çekti. Sarnıçların, restorasyonları ve çevre düzenlemeleri yapılarak gelecek kuşaklara aktarılacağını belirten Tütüncü, göçerliğin yeni terk edildiği Kepez bölgesinde, göç kültüründen kalan birikimleri korumayı hedeflediklerini vurguladı. Bu çalışmayla, sarnıçlarda göç kültürünü yeniden canlandırmak istediklerine değinen Tütüncü, şunları kaydetti:
    
''9 sarnıca biçim, görünüş ve dokusuyla ilgili hiçbir müdahale yapılmayacak. Sarnıçların çevresinin peyzajının düzenlenmesi ile tarihi doku ve estetik açıdan en iyi görselliği sağlamayı amaçlıyoruz. Tarihi mirasına sahip çıkamayanlar, tarihlerini bilmeyen, öğrenmeyen, öğretmeyenler asla gelecek inşa edemez. Bir yandan tarihi mirasımıza sahip çıkmak, onları yaşatmak, bir yandan da kültürümüzü çocuklarımıza aktarmakla yükümlüyüz.''

http://www.yapi.com.tr/haberler/antalya-kent-merkezindeki-sarniclar-restore-ediliyor_88872.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!