Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Antalya Lara’da Son Tango

Antalya Lara Park ihalesine taraftar olan ve olmayanlar arasında tartışma sürerken bir üçüncü grup 'Proje, ihaleden önce tıpkı İstanbulluların vapurunu seçtiği gibi yarışmayla Antalyalılar tarafından seçilsin' önerisini getirdi.

Referans Gazetesib>Antalya Lara Park ihalesine taraftar olan ve olmayanlar arasında tartışma sürerken bir üçüncü grup 'Proje, ihaleden önce tıpkı İstanbulluların vapurunu seçtiği gibi yarışmayla Antalyalılar tarafından seçilsin' önerisini getirdi.

Antalya Lara Park ihalesi, yatırımcı Limak Grubu’nun verdiği para miktarı az bulunup iptal edildi ama tartışmalar bitmedi. İhale karşıtlarınca “Laraport” adı takılan tahsisin yenisi, çok önemli bir engel çıkmazsa ağustos ayında yapılacak. Ancak, bu yeni ihale de tartışmaları bitirmeyecek. Çünkü, ihaleye tamamen karşıt gruplar var. Yani, metrekaresi 3 YKr’den verilen bu alan, ağustos ayında 3 YTL’den de ihale edilse bile bu grubu tatmin etmek mümkün değil. Bu gruba mensup olanlar, Lara’nın doğal haliyle kalmasını savunuyorlar. Onun için onlar daha şimdiden, ihale şartları belli olmadan dava dosyalarını hazırladılar. Bir tek, davalı bölümüne yazılacak isim kaldı. O da ihaleyi kim kazanırsa o olacak.

Bir de bu grubun aksine, proje ne olursa olsun kabullenenler grubu var. Onlar da hükümete yakın duranlardan oluşuyor. Onların tek isteği; hükümetin bu projede belediyeyi devre dışı bırakmaması.

Neredeyse, tatil cenneti Side beldesinin iki katı büyüklüğündeki 3 bin 500 dönümlük alan konusunda tartışmalar bu iki grup arasında sürerken bir başka grup daha çıktı. Son grubun isteği, “İstemezük”, “İsterük ama şartlarımız var” diyen bu gruplar içinde daha makul duruyor.

O istek özetle şöyle: “Bu devasa alan ihale edilsin. Fakat, ihaleden önce uluslararası bir yarışma açılsın. Bu yarışmada ilk üçe giren projeler halkın beğenisine sunulsun. Medya aracılığı ile bu, halka anlatılsın. Billboard'lar kullanılsın, kentin merkezi yerlerinde standlar açılsın, projenin tanıtımı yapılsın. Anketler düzenlensin. Projeyi kazananlar, kendilerine halktan taraftar toplasın. Hangi proje beğenilirse o ihaleye çıkarılsın.”

Projeye halkın katılımı sağlanmalı
Öneri tıpkı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin görücüye çıkarılan vapur hikâyesine benziyor. İstanbul, vapur konusunda bunu yapıyorsa, Antalya elinde kalan tek arazi ile ilgili neden böyle bir sistem uygulamasın?

Çok mantıklı ve aklıselim bir öneri. Çünkü Ankara, bu alanı tahsis etmekte kararlı. Tek çözüm yolu son grubun önerisini hayata geçirmek. O halde, ihale etmekte acele davranmamak gerekiyor. Bir yıl geciksin ama halkın da beğendiği bir proje ortaya çıksın. Bu son öneri hayata geçirilirse Lara’ya ne yapılacağı bilineceği için işi bilen her yatırımcı ihaleye girer. Antalyalı da yatırımcı projeye sadık kalıyor mu, kalmıyor mu takibini yapar. Aksi halde, ne yapılacağı belirsiz bir ihale şaibeleri de beraberinde getirir.

Ankara şaibeden korkuyorsa, projeye halkın katılımını sağlar. Yoksa, ihaleyi ister televizyondan canlı yayımlasınlar, ister metrekaresini 3 YKr’ye değil, 3 YTL’ye de versinler, dedikodudan kurtulamazlar.

Antalyalı önce projeyi görmek ve ne yapılacağını bilmek istiyor. Bakan Atilla Koç ise her nedense halktan projeyi kaçırıyor. Ama nereye kadar?

Dursun Gündoğdu

http://www.yapi.com.tr/haberler/antalya-larada-son-tango_46832.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!