Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Antalya'da 16 Bin Konut Boşta Ama Yapılaşma Devam Ediyor

Müteahhitler tarafından yabancı müşteriler hedef alınarak inşa edilen fakat satılamayan 16 bin konut, Antalyalı'lar tarafından da ilgi görmüyor. Son çareyi yerli turistte arayan sektör temsilcileri, arz fazlası konutları satabilmek için kampanyalar düzenliyor.

Zaman Gazetesi
Antalya'da 16 Bin Konut Boşta Ama Yapılaşma Devam Ediyor

br/>


Alanya'da inşaat sektörü, yabancı alımların düşmesi nedeniyle zor günler geçiriyor. 2004-2005 yıllarında inşaat ve emlak sektöründe yaşanan patlamanın ardından meydana gelen kontrolsüz büyüme ve beraberinde gelen duraklama nedeniyle sektör adeta can çekişiyor. Özellikle yabancılara konut satışının azalması, sektöre büyük darbe vururken, inşaatta yeni yatırımlar durma noktasına geldi. Çıkmaza giren müteahhitler ve emlakçılar, ellerindeki arz fazlası konutları satmak için yeni yöntemler deniyor. Bu yöntemlerin başında ise yerli halka konut satışı için yapılan kampanyalar geliyor.

Elde kalan koınutlarda engellenemez bir değer düşüşü yaşandığını belirten Alanya Emlak Komisyoncuları Derneği Başkanı Kerem Balıktay, fiyatı yarı yarıya düşen dairelerin yerli halktan da talep görmemesini şaşkınlıkla karşıladıklarını ifade etti. Balıktay emlak sektöründeki bu durgunluğu yasaların düzensizliğine bağlarken, yabancılara mülk satışını kısıtlayan düzenlemelerin Türkiye'nin imajını zedelediğini belirtti.

Alanya'da satılan dairelerin değeri, düzenlenen kampanyalarla yarı yarıya düşürüldü. Öyle ki eskiden 200 bin YTL'ye satılan 3+1 dairenin fiyatı bugünlerde 100 bin YTL'ye alıcı bekliyor. Buna rağmen vatandaşlar dairelere ilgi göstermiyor. Konuya ilişkin olarak, dairelerin gerçek değeri olan yaklaşık 75 bin YTL sınırına inmemesinin etkili olduğu belirtiliyor.

Kontrolsüz Yapılaşma Tarım Alanları İçin de Tehdit

Alanya'da son yıllarda artan yapılaşmanın boyutu düşündürücü. Sürekli inşa edilen oteller ve optimumun çok altında gerçekleşen oda satışları, bu yapılaşmanın arz-talep sistematikleri üzerinden işlemediği açıkça belli ediyor. Bu yoğun konut ve turistik yapı üretimi, ilçenin tarım alanları ve üretimini de etkiliyor. Yetkililer, 10 yıl öncesinde yeşil alan olarak görülen bölgelerin beton yığını haline geldiğini belirtiyorlar. Alanya Ziraat Odası Başkanı Turgut Musluoğlu, ilçede yaşanan hızlı betonlaşmaya dikkat çekerek, "Küresel ısınmanın da etkisiyle üretim azalacak. Bunun yanı sıra tarım alanlarının hızla azalması, betonlaşmanın ve yapılan otel sayısının artması tarım ile turizmi eşdeğer hale getirecek. Birkaç yıl sonra Alanya'da 5 yıldızlı bir otelin geliri ile 5 dönüm kapalı sera alanının geliri eşit olacak" ifadesini kullandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/antalyada-16-bin-konut-bosta-ama-yapilasma-devam-ediyor_57222.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!