Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Antalya'da Belediyeler Tapu Şokunda: Ödeyemeyiz

‘Arap Süleyman’ın torunlarına miras kaldığı belirtilen ve değeri 5 milyar doları bulan 4 bin dönümlük araziyle ilgili alınan ihtiyati tedbir kararı, belediyeleri şoke etti. Belediyeler, tapuların mirasçılar adına tescil edilmesi halinde Cam Piramit ve Antalya Kültür Merkezi’nin de içinde bulunduğu Atatürk Parkı ile plaj işletmelerinin yer aldığı

Radikal Gazetesi
Antalya'da Belediyeler Tapu Şokunda: Ödeyemeyiz

‘Arap Süleyman’ın torunlarına miras kaldığı belirtilen ve değeri 5 milyar doları bulan 4 bin dönümlük araziyle ilgili alınan ihtiyati tedbir kararı, belediyeleri şoke etti. Belediyeler, tapuların mirasçılar adına tescil edilmesi halinde Cam Piramit ve Antalya Kültür Merkezi’nin de içinde bulunduğu Atatürk Parkı ile plaj işletmelerinin yer aldığı Beachpark’ı boşaltıp çıkacaklarını bildirdi. Bu arazinin içinde ayrıca beş yıldızlı oteller, kamu binaları ve 10 bine yakın konut da var.

1958 yılında yapılan şehir kadastrosu sırasında Hacı Bekirza Hacı Mehmet Ağa, Arap Süleyman ve Bakırcı Yorgi adına kayıtlı 4 bin dönümlük arazinin satışı ve üçüncü kişelere devrine karşı Antalya 4’üncü Sulh Hukuk Mahkemesi’nin verdiği ‘ihtiyati tedbir’ kararı Muratpaşa ve Büyükşehir Belediyeleri yetkilileri tarafından değendirildi.

Büyükşehir Belediyesi Hukuk Müşaviri İlker Gedik, Meltem Mahallesi ile birlikte Konyaaltı Beachpark, Antalya Kültür Merkezi ve Cam Piramit’i içine alan Atatürk Parkı, 100. Yıl Spor Kompleksi, Antalyaspor antrenman tesisleri için getirilen ihtiyati tedbir kararının daha önce de ada ve parsel bazında alındığını söyledi. 100. Yıl Spor Kompleksi hakkında 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası için yapılması düşünülen Antalya Arena’nın ihale sürecinde benzer bir kararın alındığını kaydeden Gedik, “Konu sadece Büyükşehir’i değil, Hazine’yi, bütün Antalya’yı ve hatta Türkiye’yi ilgilendiriyor. Mahkemenin mirasçıları haklı görüp tapuları mirasçılar adına tescil ettiğini düşünürsek Büyükşehir, Beachpark ve Atatürk Parkı’nı boşaltıp çıkacaktır. Kamulaştırma paralarının ödenmesinin imkanı yok” diye konuştu.

‘Pazarı yıkacağız’

Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen ise davanın 2006 yılında davacılar lehine sonuçlanmasının ardından birçok davaşla karşı karşıya kaldıklarını söyledi. Evcilmen, davacılar lehine sonuçlanan mahkeme kararları uyarınca Meltem Mahallesi’nde birçok sosyal donatı alanını yıkarak terk ettiklerini belirtti. Meltem Mahallesi’nde tenis kortu, basketbol sahası gibi ünitelerin bulunduğu semt spor sahasının geçmişte bu çerçevede yıkıldığını kaydeden Evcilmen, “Son olarak belediye mülkiyeti dışında yerler çıktığı için Meltem Kapalı Semt Pazarı’nı yıkma karar aldık” dedi.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/antalyada-belediyeler-tapu-sokunda-odeyemeyiz_81251.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!