Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Antalya'da Bilim Müzesi Açılacak

Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesinden Doç. Dr. Günseli Oral ile Yrd. Doç. Dr. Memduh Sami Taner Antalya'da, ilk ve orta öğretim çağındaki çocuklara yönelik bilim müzesi açmak için girişimlere başladı.

yapi.com.tr / AA
Antalya'da Bilim Müzesi Açılacak

Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesinden Doç. Dr. Günseli Oral ile Yrd. Doç. Dr. Memduh Sami Taner Antalya'da, ilk ve orta öğretim çağındaki çocuklara yönelik bilim müzesi açmak için girişimlere başladı. Yrd. Doç. Dr. Taner: “Ezbere dayalı eğitim gören Türk çocukları, müzeyi gezerken kendisine derste anlatılanı canlı görecek. demek ki buymuş diyecek. tabir yerindeyse jeton müzede düşecek”. Antalyalı çocuklara 23 Nisan'da oyuncak müzesi armağan etmeye hazırlanan Büyükşehir Belediye Başkanı Akaydın da, bilim müzesine destek veriyor.

Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim üyeleri Doç. Dr. Günseli Oral ile Yrd. Doç. Dr. Memduh Sami Taner, Antalya'da bilim müzesi kurulması için çalışma başlattı. Doç. Dr. Oral, fen ve matematik derslerinde işlenen konuların anlaşılır hale gelmesi için bazı öğretmenlerin maket benzeri malzemelerden yararlandığını belirtti. Bu malzemelerin, işlevini tamamladıktan sonra ya öğretmenin dolabına ya da okulun deposuna kaldırıldığına işaret eden Oral, bazılarının da yarışmalara katılarak, ödüle layık görüldükten sonra depoya gittiğini kaydetti. Oral, “İşte bilim müzesi kurulduğunda bu ders malzemeleri müzede sergilenebilecek. Böylece sadece bazı öğrencilerin yararlandığı materyalden tüm öğrenciler yararlanabilecek” dedi.

Yrd. Doç. Dr. Taner ise, ezbere dayalı eğitim sistemiyle yetişen Türk öğrencilerinin kendilerine derste anlatılanları müzede canlı olarak göreceğini söyledi.
“Çocuk oradaki materyale baktığında ‘bize anlatılan buymuş’ diyecek. Tabir yerindeyse jeton müzede düşecek” diyen Taner, bu projenin hayata geçirilmesinde geç bile kalındığını savundu. Taner, “Bu müze ezberci sürece bir çomak sokmak gibi olacak. Köylerden çocukların gelip o müzeyi gezeceğinin hayalini kurmak bile heyecan verici” diye konuştu.

İki öğretim üyesi, projelerine sponsor arayışı sürecinde Antalya Büyükşehir Belediyesi ile de görüşmeler yaptı.

Başkanın hayali müzeler kenti

Antalyalı çocuklara, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda bir oyuncak müzesi armağan etmeye hazırlanan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın da, turizmin deniz, kum ve güneş kavramından çıkarılıp çeşitlendirilmesi için kentte çeşitli müzeler açmayı planladıklarını kaydetti.

Oyuncak müzesine, İstanbul'da ailesine ait tarihi konakta oyuncak müzesi olan şair-yazar Sunay Akın'ın ilham verdiğini ve kurulma aşamasında da rehberlik yapacağını anlatan Akaydın, oyuncak müzesinde sadece Türkiye'den değil dünyanın bir çok ülkesinden oyuncakların sergileneceğini vurguladı.

Akaydın, dünyada oyuncak müzesi olan şehirlerin yöneticileri ile iletişime gireceklerini, Antalya'nın kardeş şehri olan ve havaalanındaki bir tabelaya, “Bu kent oyuncak müzesine sahiptir” yazarak bu özelliğinden dolayı övünç duyan Nürnberg'in deneyimlerinden de yararlanacaklarını kaydetti. Akaydın, turizmcilerin de heyecanla beklediği müze için yaklaşık 1.5 milyon lira bütçe düşünüldüğünü bildirdi.

Antalya'da açılacak müzeleri kentin değişik yerlerinde hayata geçirmeyi planladıklarını bildiren Akaydın, iki öğretim üyesinin hazırladığı bilim müzesi projesine paydaş olmaları halinde ise satın alacakları eski bir kargo uçağını müze binasının yanına yerleştirip, uçağı, belgesel ve bilimsel filmlerin izlenebileceği bir sinema salonu olarak hizmete sunacaklarını açıkladı.

Hıdırlık'ın kapıları da açılacak

Akaydın, tarihi Kaleiçi'nde bulunan Antalya'nın en ünlü parkı Karaalioğlu'ndaki Hıdırlık Kulesi'nin kapılarının da yakında halka açılacağını bildirdi. Akaydın, MS 2'nci Yüzyıldan kaldığı varsayılan ve dünyada çok az benzeri olan anıt mezar niteliğindeki Hıdırlık'ta halen sürdürülen kazı çalışmalarının tamamlanmasının ardından müze veya sanat sergisi amacıyla yararlanılacağını kaydetti.

ETİKETLER: kurum kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/antalyada-bilim-muzesi-acilacak_83216.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!