Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Antalya'da Bir "Güneşev"

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Akaydın, Migros Kavşağı'ndaki alanda düzenlenen Güneşev-Ekolojik Eğitim Merkezi'nin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Antalya'nın güneşten elektrik üretiminin öncü kenti olması gerektiğini belirterek, projenin bunun için ilk adım olduğunu belirtti.

NTV
1 Antalya'da Bir "Güneşev"

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, güneşten elektrik elde edilmesinin Türkiye'yi enerjide dışa bağımlılıktan kurtaracak milli bir proje olduğunu söyledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Akaydın, Migros Kavşağı'ndaki alanda düzenlenen Güneşev-Ekolojik Eğitim Merkezi'nin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Antalya'nın güneşten elektrik üretiminin öncü kenti olması gerektiğini belirterek, projenin bunun için ilk adım olduğunu belirtti.

Yenilenebilir enerji yasasının çıkarılmasıyla tüm konutların ve otellerin güneş enerjisi kullanabilir hale geleceğini ifade eden Akaydın, ''Güneşten elektrik elde etmek Türkiye gibi enerji bağımlısı bir ülkeyi bu bağımlılıktan kurtaracak çok ulusalcı ve milli bir projedir'' dedi.

Akaydın, çok yakında belediye binasının çevresinde güneş enerjisi panellerinin Hurma'daki atık su tesislerinde güneş tarlalarının büyük örneklerinin görüleceğini ifade ederek, tamamen sponsor desteğiyle gerçekleştirilen projeye destek veren herkese teşekkür etti.

Projenin sponsorlarından Adogroup kuruluşu Fabrikev ile iş birliğinin süreceğini söyleyen Akaydın, bu şirket tarafından yapılacak muhtar evlerinin çatılarının da güneş enerjisi panelleriyle döşeneceğini kaydetti.

Belediye meclisi üyesi ve güneş enerjisi koordinatörü Erdem Armen de Türkiye'nin enerjide dışa bağımlı olduğunu belirterek, bitmez, tükenmez ve bedava bir elektrik üretimi kaynağı olan güneşten yararlanmak gerektiğini söyledi.

Güneşev'in enerjisini güneşten karşılayacağını, suyunun büyük bölümünü de yağmur suyundan elde edeceğini ifade eden Armen, merkezde 1 laboratuvar, 40 kişilik eğitim salonu, kafeterya ve yönetim birimleri bulunacağını kaydetti.

Erdem Armen, bahçede ise ekolojik sera, kış bahçesi, yürüyüş parkuru, seyir terasları olacağını, aydınlatmada da özel tasarruflu LED sisteminin kullanılacağını belirtti.

İmar yönetmeliğinde teşvik edici değişiklikler yaparak yeni binaları güneş enerjisi ile tanıştıracaklarını söyleyen Armen, ''Enerjide dışa bağımlılık zincirini kırmaya çalışacağız'' dedi.

Fabrikev Genel Müdürü Muzaffer Ertem ise Antalya'nın, Türkiye'nin en çok güneş alan kenti olduğunu savundu.

Ertem, Antalya'nın en çok 12 saat ile temmuz ayında, en az 4.5 saat ile aralık ayında güneş enerjisinden yararlandığını kaydetti.

Konuşmalardan sonra, Türkiye'nin ilk sıfır karbon emisyonlu binası olacak Güneşev'in temeli atıldı. (AA)

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/antalyada-bir-gunesev_77281.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Prof. Dr. M. Akaydın, Antalya Güneşev - Ekolojik Eğitim Merkezi Sponsor ve yapımcı firması 'Fabrikev' Genel Müdürü Sn. Ertem ile Antalya Belediyesi Güneş Enerjisi Koordinatörü Sn. Armen'i; Dr. Akaydın'ın yerinde tâbiriyle (ve güneş, rüzgâr, su, jeo-termal, dalga, bio-yakıt gibi pek çok çeşitte ve sonsuza kadar denebilecek derecede zengin 'yeni, yenilenebilir enerji kaynakları' rezervine sahip olmasına rağmen, dünyanın neredeyse en pahalı ısınan, en pahalı ulaşan, en pahalı soğuyan ülkesi olan) 'enerji bağımlısı' Türkiye'mizi, yaygınlaşması sonucunda, bu kör ve vahşi bağımlılıktan kurtaracak böylesi öncü bir projeyi, güneş-kentimiz Antalya'dan parlattıkları için kutluyorum ve başarılarının devamını, yürekten diliyorum... Dr. Özer Bostanoğlu (Yük. Şehir ve Bölge Plancısı) YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!