Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Antalya'da Orman Talanı

Antalya'da yangınlarla yok olan orman alanlarının ikinci düşmanının ormanları örümcek ağı gibi saran taş ve maden ocakları olduğu ortaya çıktı. Edinilen bilgiye göre Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden İşleri Genel Müdürlüğü'nden maden arama işletme ruhsatı alan firma sayısı 2 bin 223'e ulaştı. Antalya İl Özel İdaresi'nden işyeri açma ve

Sabah Gazetesi
Antalya'da Orman Talanı

Antalya'da yangınlarla yok olan orman alanlarının ikinci düşmanının ormanları örümcek ağı gibi saran taş ve maden ocakları olduğu ortaya çıktı.

36 bin 927 hektar

Edinilen bilgiye göre Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden İşleri Genel Müdürlüğü'nden maden arama işletme ruhsatı alan firma sayısı 2 bin 223'e ulaştı. Antalya İl Özel İdaresi'nden işyeri açma ve çalışma ruhsatı alarak ormanlık alanlarda tahribata başlayan firmaların sayısı 373 oldu. Her firmaya 99 hektar arazi üzerinde çalışma izni verildi. 36 bin 927 hektar orman alanı taş, toprak ve dolgu malzemesi uğruna yok oluyor. Antalya'da son 11 yılda 2 bin 350 adet orman yangını çıktı. Bu yangınlarda 22 bin hektar ormanlık alan kül oldu. Yanarak kül olan alanların toplamı taş ve maden ocaklarına tahsis edilenden daha az. Taş ve maden ocakları ise bundan 14 bin 927 hektar daha fazla ormanlık alanı yok ediyor.

Tepkilerin odağında

Maden İşleri Genel Müdürlüğü ve Antalya İl Özel İdaresi, ormanda maden ocaklarına izin verdiği için çevrecilerin tepkisini çekyor. İl Özel İdare Genel Sekreteri Birol Ekici ise, "Yasal olarak Maden İşleri Genel Müdürlüğü'nden ruhsat alan firmaya izin vermekten başka bir şey yapamayız. İzin vermezsek biz suçlu oluruz" dedi.

Taş ocağı dere kuruttu

Antalya kent merkezine 25 kilometre mesafedeki Kurşunlu, Güloluk ve Yeşilkaraman köyleri arasındaki ormanlığa kurulan taş ocağı, ağaçları ve ormandaki verimli toprağı yok etmenin yanı sıra çevreye de büyük zarar verdi. Ocağın atık balçıklarından bölgede bataklık oluşurken, köylüler Gavraz Deresi'nin de bu ocak yüzünden kuruduğunu öne sürdü.

 Doyran'da 9 ocak var

Antalya merkeze 20 kilometre mesafedeki Doyran Beldesi'nde Akdeniz'e nazır dağların muhteşem manzaraya sahip noktalarında 9 adet maden işletme ruhsatı verildi. Bu ocaklardan biri 2 yıl önce faaliyete başladı. Binlerce ağaç kesilirken ormanın kalbinde uzaydan bile görülebilen bir kara delik açıldı. Açılan davada henüz kesin karar çıkmadı.

 Ağaçlar kesildi

Serik ilçesine bağlı Zırlankaya'da geçtiğimiz aylarda maden ocağı sahası tahsis edildi. 11 yıl önce dikilen ağaçlar firma tarafından acımasızca kesildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/antalyada-orman-talani_63427.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!