Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Antalya'daki Raylı Sistem En Kısa Zamanda Bitirelecek

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya'da yapımına başlanan 11,5 kilometrelik raylı sistem hattının 1,5 yılda bitirilmesinin planlandığını belirtti.

Yeni Şafak Gazetesi
Antalya'daki Raylı Sistem En Kısa Zamanda Bitirelecek

ntalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya'da yapımına başlanan 11,5 kilometrelik raylı sistem hattının 1,5 yılda bitirilmesinin planlandığını belirterek,"Raylı sistem hattının 1,5 senede bitirilmesi, Avrupa, belki de dünya rekoru. Bu kadar kısa sürede böyle bir hattın bitirildiğine kimse şahit olmadı" dedi.

Başkan Türel, düzenlediği basın toplantısında, raylı sistem çalışmasının çok kısa sürede önemli bir noktaya geldiğini söyledi. Büyükşehir Belediyesinde göreve başladıkları dönemde bu projeye dair fizibiliteraporu dahi olmadığını belirten Türel, göreve başlar başlamaz raylısistem çalışmalarının adımlarını attığını bildirdi. Menderes Türel, 11,5kilometrelik raylı sistem güzergahının 1,5 yılda bitirileceğini ifade ederek, "Raylı sistemin yaklaşık 10 kilometresi, ayrılmış yoldan devam edecek. Bu 10 kilometrenin 1,5 kilometrelik kısmı yeraltında olacak. Kalan 1,5 kilometrelik kısmı da araçlarla ya da yayalaştırılmış bölgededevam edecek" dedi.

Türel, Antalya'ya hafif raylı sistem yerine metro yapılması yönündeöneriler olduğunu ifade ederek, "Metro yerin altında ayrılmış bir yoldagider. Bizde raylı sistemin 11,5 kilometrelik bölümünden bahsederken,bunun 10 kilometrelik bölümü ayrılmış bir yoldan gidiyor. Hemzeminde,sıfır kotta ama ayrılmış bir yolda ilerliyor. Dolayısıyla Antalya gibi güzel bir şehirde insanları yeraltına sokup, sadece ayrılmış yoltercihini kullanmak adına ne kadar mantıklı bir çalışma olacağınısizlerin takdirine bırakıyorum" diye konuştu.

Menderes Türel, 31 Aralık 2008'de gelecek iki vagonla deneme seferlerine başlanacağını; Mart 2009'da 4 vagonun teslim edileceğini; Haziran 2009'a kadar 14 vagonun teslim edilmesiyle projenin tamamlanacağını kaydetti.

Kentsel dönüşüm projesi
Türel, Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen Kentsel Dönüşüm Projesi çerçevesinde, kent merkezini cazibe merkezi haline getirmeyi hedeflediklerini bildirdi. Çalışmalar çerçevesinde tarihi Kaleiçi semtinde çalışmaların sonuçlanmaaşamasına geldiğini belirten Türel, Valilik ve iki okul binası ile Doğu Garajının yıkımının tamamlandığını, Vakıf Hastanesine ait binanın dahastanenin yeni binasına taşınmasının ardından yıkılacağını ifade etti.

Proje çerçevesinde Vakıf İşhanının yıkımının en geç 1 yıldatamamlanacağını söyleyen Türel, okullar bölgesinin altına bin, Doğu Garajı Çarşısı altına 700 Plaza 2000 karşısındaki alanda ise yaklaşıkbin araçlık otopark yapılacağını bildirdi.

Türel, Plaza 2000 karşısındaki otoparkın mekanik yapıda olacağınıbelirterek, "Dünyanın en çağdaş otoparklarından biri olacak. Asansörlüotopark sistemi devreye girecek. Araçlar mekanik sistemle raflarayerleştirilecek. Bu sistem dünyanın medeni kentlerinde işlemektedir"diye konuştu.

Yüzüncü Yıl Spor Kompleksi
Menderes Türel, Atatürk Stadı'nın çeşitli spor olayları sırasındakullanıldığını ancak, gelen eleştiriler karşısında "mahcupolduklarını" söyledi. Yeni bir stada ihtiyaç duyulduğunu belirten Türel, Yüzüncü Yıl SporKompleksi alanına yapılması planlanan kongre, fuar ve spor merkezinin de10 bin kişilik olmasının hedeflendiğini bildirdi. Dünyada bu büyüklükte salonun az sayıda kentte olduğuna dikkati çeken Türel, "Eğer bu salonu kazandırırsak, kent merkezi gerçek bir cazibe merkezi haline gelecek"dedi.

Antalya'nın 2010 yılında Dünya Basketbol Şampiyonası'na ev sahipliği yapacağını hatırlatan Türel, şampiyonanın yapılacağı salonun inşaatına Mart ayına kadar başlanmaması halinde, bu şansın kaybedilme riskinin olduğuna dikkati çekti.

Menderes Türel, hava kirliliğine ilişkin ölçümlerin Büyükşehir Belediyesinin resmi internet sitesinde günlük yayınlandığını söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/antalyadaki-rayli-sistem-en-kisa-zamanda-bitirelecek_58048.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!