Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Antalya'ya 'Kent Müzesi' Kuruluyor

Büyükşehir Belediye Başkanı Türel, Antalya Kent Müzesi Projesi Kurucu Küratörü (düzenleyici) Orhan Silier ile basın toplantısı düzenleyerek, Büyükşehir Belediyesinin öncülüğünde Tarih Vakfı tarafından sürdürülen Antalya Kent Müzesi Projesi'yle ilgili bilgi verdi.

Yeni Şafak Gazetesi
Antalya'ya 'Kent Müzesi' Kuruluyor

ntalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Türkiye'nin en büyük ve kapsamlı kent müzesinin Antalya'da kurulacağını söyledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Türel, Antalya Kent Müzesi Projesi Kurucu Küratörü (düzenleyici) Orhan Silier ile basın toplantısı düzenleyerek, Büyükşehir Belediyesinin öncülüğünde Tarih Vakfı tarafından sürdürülen Antalya Kent Müzesi Projesi'yle ilgili bilgi verdi.

Menderes Türel, Kent Müzesi'nin, Antalya'nın Türkiye'ye ve dünyaya açılan yüzü ve geleceğinin doğru kurulması için önemli kültürelaktörlerden biri olduğunu belirtti.

Türel, Antalya'nın kent belleğinin oluşturulması için çalışma gruplarıoluşturulduğuna dikkat çekerek, "kasım ayında müzenin kuruluş çalışmalarına destek verecek gönüllü katılımlarını artırmak ve müzeye malzeme bağışı sağlamak amacıyla kampanya başlatıyoruz. Bir diğer proje ise 'Antalya'nın Geleceği İçin Umutlarımız ve Korkularımız' konulu açık hava sergisi hazırlığı. Bu sergi açıldığında, umutlarımızı geleceğe taşıma, korkularımızı bertaraf etme yollarını hep birlikte aramışolacağız" dedi.

Türkiye'nin en büyük ve kapsamlı kent müzesini kurduklarını ifade edenTürel, "Kent müzeciliği alanında ülkemizin en birikimli kuruluşu olanTarih Vakfının danışmanlığından ve koordinatörlüğünden yararlanıyoruz. Bunun yanı sıra Antalyalı ve Antalya sevdalısı 24 kişiden oluşan danışmakurulu projemize yol gösteriyor" diye konuştu.

Başkan Türel, 2010 yılında Antalyalıların gurur duyacakları ve tüm Türkiye için örnek olacak bir müzeyi açacaklarını belirterek,şunları söyledi:"Antalya Kent Müzesi, tarihi malzemenin depolanıp korunacağı bir kurumolmayacak. Antalyalıların ve ziyaretçilerimizin buluşma yeri, biriletişim, eğitim ve kültür merkezi olacak. Müze, sürekli ve geçicisergilerin yanı sıra konferansları, konserleri, kursları, gezileri veyayınlarıyla kente hizmet edecek, Antalya'da kentlilik bilinciningelişmesini ve yaygınlaşmasını sağlayacak, Antalyalıların toplumsalkararların alınmasında daha fazla söz sahibi olmasına imkan yaratacak. "

http://www.yapi.com.tr/haberler/antalyaya-kent-muzesi-kuruluyor_57225.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!