Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Antandros’da Kazı İçin İzin Bekleniyor

Kazı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Gürcan Polat, “gerekli iznin çıkmasıyla kazı çalışmalarına başlayabileceğiz” Balıkesir Balıkesir’in Edremit İlçes

AAb>Kazı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Gürcan Polat, “gerekli iznin çıkmasıyla kazı çalışmalarına başlayabileceğiz” Balıkesir

Balıkesir’in Edremit İlçesi’ne bağlı Altınoluk Beldesi’ndeki “Antandros Antik Kenti”nde yürütülen kazı çalışmalarının bu yılki bölümüne başlanması için Kültür ve Turizm Bakanlıkları’nın birleşmesinden kaynaklanan gecikmenin aşılması bekleniyor.

Bakanlıkların birleşmesinin ardından Kültür Varlıklarını Koruma Müdürlüğü ile Anıtlar ve Müzeler Müdürlüğü’nün “Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü” adı altında tek çatıda toplanması, bazı kazı çalışmalarında gerekli iznin gecikmesine neden oldu.

Antandros Antik Kenti Kazısı’nı yürüten heyetin başkanı Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gürcan Polat, yeniden yapılanma nedeniyle ortaya çıkan izin sorununun, bu hafta aşılmasının beklendiğini belirtti. Polat, kazıların genellikle Haziran ayı içinde başladığına dikkati çekerek, “Gerekli iznin çıkmasıyla kazı çalışmalarına başlayabileceğiz” dedi.

BU YIL KORUMA AMAÇLI ÇALIŞMA YAPILACAK
Polat, Akbank’ın sponsorluğunda, Balıkesir Müze Müdürlüğü ile birlikte yürütülen kazı çalışmalarının bu yıl 60 milyarlık bütçe ve 25 kişiyle yapılacağını bildirdi. Kazı çalışmalarında son 2 yıl içinde, “Geç Roma Dönemi”ne ait villa, M.Ö 8’inci yüzyıldan Bizans dönemine kadar uzanan mezarlık ve M.Ö 6’ncı yüzyıldan kalma yapı ortaya çıkarıldığını belirten Polat, kazının bu yılki bölümünde ana hedeflerinin “Geç Roma Dönemi”ne ait villaya ait bölümlerin korunmasını sağlamak olduğunu söyledi. Polat, 7 odası, bu odaların açıldığı 4,30 metre genişliğinde 32 metre uzunluğundaki avlusu ile tuvalet ve kanalizasyon sistemi açığa çıkarılan villada, ortaya çıkarılan mozaik ve duvar resimlerinin restorasyonuna ağırlık vereceklerini belirtti.

Edremit-Altınoluk karayolunun kenarında yapılan mezarlık kazısına da devam edileceğini anlatan Polat, burada bugüne kadar M.Ö 8’inci yüzyıldan Bizans dönemine kadar uzanan 100’e yakın mezar açıldığını kaydetti.

Polat, Antadros Antik Kenti’nin erken yerleşim katlarını bulmaya yönelik 3. sektördeki çalışmalarda da geçen yıl M.Ö 6’ncı yüzyıla ait olduğu ve yangınla kullanımı sona ermiş bir mekan bulduklarını belirtti. Bu alanın birçok yerinde, “insutu” denilen ve üzeri örtülerek olduğu gibi kalmış malzemeler bulunduğunu anlatan Polat, bunun o dönemdeki yaşam hakkında bilgi edinilmesi için büyük bir avantaj olduğunu söyledi. Polat, evin işlik bölümünün açığa çıkarıldığı bu kazıda, bu yıl diğer bölümlerinin de ortaya çıkarılarak yapı planının belirlenmesine çalışılacağını kaydetti.

ANTANDROS LİMANLARI ARANACAK
Eldeki verilere göre, Antandros’ta en az 2 liman olması gerektiğini belirten Polat, bu limanların yerinin tespit edilebilmesi için bu yıl ODTÜ Sualtı Araştırmaları Kulübü’nün katkılarıyla 10 günlük bir kıyı taraması ve envanter çalışması yapılacağını bildirdi.

Polat, bu çalışmalardan olumlu sonuç alınması halinde gelecek yıl kara kazısı çalışmalarına, sualtı kazısını ilave etmeyi planladıklarını kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/antandrosda-kazi-icin-izin-bekleniyor_4976.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!