Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Antarktika’daki Üs, Çorlu’da Üretilen Radyatörle Isınıyor

1999’da Kayserili Gazioğlu Ailesi’ne ait radyatör üreticisi Termo Teknik’in yüzde 85’ini alarak Türkiye pazarına giren İngiliz Ideal Stelrad Group (ISG) 2008’de de kalan yüzde 15’lik hisseyi devraldı. Çorlu’daki fabrikayı tam bir üretim üssüne çeviren ve kapasiteyi yıllık 5 milyon metreye çıkaran firma burada ürettiği radyatörleri Şili’den

Hürriyet Gazetesi
Antarktika’daki Üs, Çorlu’da Üretilen Radyatörle Isınıyor

1999’da Kayserili Gazioğlu Ailesi’ne ait radyatör üreticisi Termo Teknik’in yüzde 85’ini alarak Türkiye pazarına giren İngiliz Ideal Stelrad Group (ISG) 2008’de de kalan yüzde 15’lik hisseyi devraldı. Çorlu’daki fabrikayı tam bir üretim üssüne çeviren ve kapasiteyi yıllık 5 milyon metreye çıkaran firma burada ürettiği radyatörleri Şili’den Avustralya’ya, Çin’e kadar 40 ülkeye ihraç ediyor.

ISG Türkiye operasyonunun, tek başına İngiliz radyatör devinin cirosunda yüzde 20 paya ulaştığını söyleyen Termo Teknik Genel Müdürü Cem Nazif Yalçın, “Termo Teknik, 1966’da İstanbul’da kurulmuş. 1990’da panel radyatör üretimi için Çorlu’da yeni fabrikasını kurdu ve 1995’te havlu radyatör üretimine başladı. 1999’da da İngiliz ISG’ye satıldı. Şu an panel radyatör, havlu radyatör ve duvar tipi kombi üretiyoruz. 5 üretim hattından yıllık 4.5 milyon metrelik kapasite ile Avrupa’daki en büyük fabrikalarından biri olduk. Havlu radyatör kapasitemiz yıllık 300 bin adet. Kombi kapasitemiz ise yıllık 30 bin” dedi.

Kapasite 5’e katlandı

Cem Nazif Yalçın, ISG’nin satın almadan bugüne kadar yaptığı yatırımlarla kapasiteyi 5 katına çıkardığını belirterek şöyle konuştu: “1999’da 20 milyon dolar civarında ciro, 1 milyon metrelik kapasite vardı. Ciromuz 120 milyon dolar civarında seyrediyor. Kapasite ise 5 milyon adete çıktı. Cironun yüzde 80’i ihracattan. ISG Grubu’nunun İngiltere, Belçika ve Hollanda’da da fabrikaları var. Türkiye’de çok hızlı büyüdük. 500 kişilik istihdamımız var. Batı Avrupa’ya başta İngiltere olmak üzere, yoğun ihracat yapıyoruz. Doğu Avrupa, Asya ve Ortadoğu’nun sorumluluğu da bize verildi. Antarktika’daki Casey Mawson Araştırma Üssü’nde bizim radyatörler çalışıyor.”

16 bin çeşit ürün

Çorlu fabrikasının, radyatör ve ilgili elemanlar üretiminde uzmanlaştığını anlatan Yalçın, “ABD’ye, Şili’ye, Çin’e, Moğolistan’a, Rusya’ya, Avustralya’ya kadar ihracatımız var” diye konuştu.

Türkiye radyatör üretiminde iddialı

TERMO Teknik Genel Müdürü Cem Nazif Yalçın, son yıllarda Türkiye’nin ‘radyatör üretim üssü’ olduğunu belirterek, şöyle konuştu: “Türkiye’de toplam radyatör üretim kapasitesi 20 milyon metreye ulaştı. Oysa Türkiye’nin yıllık ihtiyacı 4 milyon metre kadar. Avrupa’nın yıllık toplam ihtiyacı ise 24 milyon metre. Türkiye’de herkes radyatörcü oldu ama bu ihracat için. Bizim ciromuzun yüzde 80’inin ihracattan olması da bunu gösteriyor. ”

ETİKETLER: firma
http://www.yapi.com.tr/haberler/antarktikadaki-us-corluda-uretilen-radyatorle-isiniyor_83426.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!