Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Antik Kentin Yeşille Mücadelesi

Akdeniz Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa A

NTV-MSNBC
Antik Kentin Yeşille Mücadelesi

br/>
Akdeniz Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Adak, Rhodiapolis’in yeniden yaşayan bir kent haline getirilebilmesi için 4 yıl çalışılması gerektiğini söyledi.

Ormanlık alandaki kentin 2000 yılındaki yangının ardından ortaya çıktığını söyleyen Doç. Dr. Adak, “Bu yangın, kentin planının çıkarılmasına, binaların ne konumda olduğunu ve ne işlev gördüğünü belirlememize imkan sağladı” dedi.

M.Ö. 7. yüzyıla dayanan kentte bilimsel çalışmalara başlamak için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na müracaatta bulunduklarını ancak, henüz bir yanıt alamadıklarını bildiren Adak, “Kumluca, tarımla geçimini sağlayan bir ilçe. Bölgedeki birçok ilçe ve beldenin simgesi var ama Kumluca’nın yok. Yangının ardından ortaya çıkan Rhodiapolis Kenti Kumluca’nın simgesi olabilir diye düşündük. Konuyla ilgili girişimlerde bulunduk. Kumluca Belediye Başkanı da devreye girdi. Kentin planını çıkardıktan sonra küçük çaplı kazılarla Kumlucalıların da fayda görebileceği bir kent parkı oluşturulabilir diye düşünüyoruz” dedi.

4 YIL GEREKİYOR

Kent parkı oluşturulabilmesi için yürüyüş yollarının yapılması ve tanıtıcı levhaların asılması gerektiğine dikkati çeken Adak, iki noktada da bilimsel çalışma yapılması gerektiğini vurguladı.

Bu kazılardan ilkinin Rhodiapolis Antik Kenti’ndeki antik tiyatroda yapılabileceğini kaydeden Adak, geç Helenistik dönemden kalma tiyatronun halen ayakta olduğunu, temizliği yapıldıktan sonra kültürel faaliyetler için kullanılabileceğini söyledi.

Adak, tiyatronun alt kısmındaki, yüzlerce bloktan oluşan yazıtlarıyla ünlü Opramoas Anıtı’nın da yeniden biraraya getirilmesi halinde antik kentin çok sayıda ziyaretçinin ilgisini çekeceğine inandığını vurguladı.

Rhodiapolis’in yeniden yaşayan bir kent haline getirilebilmesi için 4 yıl çalışılması gerektiğini belirten Adak, “Ancak ne yazık ki yangının ardından ortaya çıkan kent, bölgenin yeniden ağaçlandırılmasıyla orman içinde kaybolmak üzere. Kısa zamanda bölgede çalışmalara başlanmazsa uzun süre daha Rhodiapolis kaderine terk edilecek” dedi.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/antik-kentin-yesille-mucadelesi_20841.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!