Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Antik Kentte Restorasyon Adımları

Karya uygarlığının önde gelen kentlerinden Stratonikeia, turizme kazandırılmaya çalışılıyor. Bunun için ilk olarak, antik kentin bulunduğu Eskisar Köyü ve çevresi yeniden düzenleniyor.

Cumhuriyet Gazetesib>Karya uygarlığının önde gelen kentlerinden Stratonikeia, turizme kazandırılmaya çalışılıyor. Bunun için ilk olarak, antik kentin bulunduğu Eskisar Köyü ve çevresi yeniden düzenleniyor. Köyün 1800'lü yıllardan kalan camisi Muğla Valiliği tarafından, meydan kahvesi de Muğla Genç İşadamları Derneği tarafından restore ediliyor.

Antik kentin dört yıldır kazı başkanlığını yürüten Prof. Dr. Çetin Şahin ile dernek arasında restorasyona ilişkin anlaşma imzalandı. Dernek Başkanı Coşkun Koşar, "Antik kentin tanıtımı ve çevre düzeni için derneğimizin olanakları ölçüsünde katkıda bulunacağız. İlk etapta bölgenin çevre temizliğini üstlendik" dedi.

Antik kentlerin ortaya çıkarılmasında ve sahip çıkılmasında sivil toplum örgütlerinin önemine dikkat çeken Prof. Dr. Şahin de, "Stratonikeia önemli bir kent. Bu kentin ayağa kaldırılması için milyar dolarlara ihtiyaç var. Ancak belli çalışmaları yerel imkanlarla yapmak mümkün. Genç İşadamları Derneği bunun örneğini veriyor. Çevre temizliğini üstlendiler. Umarım başka sivil toplum örgütlerimiz ve şirketlerimiz de sponsor olmak isterler" diye konuştu.

Stratonikeia Antik Kenti'ni ve Eskihisar'ı gezen Muğla Valisi Temel Koçaklar da, "Bu değerlere sahip çıkmalıyız. Mübadeleye kadar kilise, mübadeleden sonra cami olarak kullanılan tarihi yapı, bu çerçevede valilikçe restore edilecektir" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/antik-kentte-restorasyon-adimlari_47169.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!