Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Atatürk Orman Çiftliği ve...

AOÇ Arazisinde "Kira Oyunu"

AOÇ, 1937 yılından bugüne kadar arazi varlığının yüzde 36'sını kaybederek 55 bin dekardan 33 bin 351 dekara geriledi. AOÇ'den satın alınan veya yasa ile devredilen alanlarda ne ararsanız bulunuyor.

Sabah Gazetesib>Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu, Atatürk'ün, "Yeşili görmeyen gözler renk zevkinden mahkumdur. Burasını öyle ağaçlandırınız ki, kör bir insan dahi yeşiller arasında olduğunu fark etsin" vasiyeti ile bıraktığı Atatürk Orman Çiftliği arazisindeki erimeyi, çarpık yapılaşmayı ve günümüz koşullarında "komik" kalan kira bedellerini gün ışığına çıkardı.

AOÇ, 1937 yılından bugüne kadar arazi varlığının yüzde 36'sını kaybederek 55 bin dekardan 33 bin 351 dekara geriledi. AOÇ'den satın alınan veya yasa ile devredilen alanlarda ne ararsanız bulunuyor. Bira fabrikası verici istasyonu, karakol, PTT binası, mezarlık, toptancı hali, fişek fabrikası, benzinlik, lojman, asfalt şantiyesi, çimento fabrikası, elektrik tesisleri, askeri birlikler bunlardan bazıları.

YDK uzmanları, AOÇ'nin hesap ve işlemlerini inceledikleri raporunda (2005) arazisindeki yapılaşmanın sakıncalarını şöyle yansıttı:

"Gençlik Parkı, eski Hipodrom AOÇ, ODTÜ, Hacettepe ve Bilkent üniversitelerinden oluşan arazi topluluğu kentin havalandırma koridorudur. Eski hipodromun yapılaşmaya açılması, AOÇ arazisinden satın alınarak yapılan toptancı hali, Marmara Oteli, Gazi Orduevi, traktör ve çimento fabrikaları ile TMO silosu yeşil kuşağı zedeleyen olumsuz yapılardır."

AOÇ'nin kiracıları ise yıllar öncesinden yapılan kontratlar sayesinde neredeyse komik denilecek bedellerle büyük bir rantın üstünde oturuyor. Örneğin, İstanbul yolunda 60 bin 650 metrekare alan üzerine kurulu bir benzinlik, üç halı saha, iki lokanta için (Macit Petrol) aylık 2 bin 240 YTL ödeniyor. Saim Önhon Maneji ve kurulu tesisleri (8 bin 378 metrekare) aylık 2 bin 238 YTL kira veriyor. Ankaragücü Kulübü 53 bin metrekare alan için aylık 3 bin 878 YTL, Gençlerbirliği Kulübü 59 bin 972 metrekare alan üzerine kurulu spor tesisi ve sosyal donatıları için 325 YTL ödüyor. AOÇ, Gençlerbirliği'ni gerek kira gerekse ilave yapılaşma sorunları nedeni ile tahliye etmeye uğraşıyor. 48 bin 750 metrekare alandaki Atlı Spor Kulübü'nden 2 bin 344 YTL kira alınıyor. Gazi Orduevi için yıllık 21 bin 133 YTL, Ankara Terminali için de 169 bin YTL kira ödeniyor. AOÇ'nin, Kayalar İnşaat tarafından yaptırılan ancak yıllardır tamamlanamayan Marmara Oteli ile ilgili tahliye ve kira davaları sürüyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/aoc-arazisinde-kira-oyunu_53518.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!