Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

AOÇ Aile Çiftliği Oldu

AOÇ’de İhalesiz Milyonluk Müze

AOÇ’de müzeye dönüştürülen ve yaklaşık bir milyon TL’ye mal olan tarihi Şarap Fabrikası’nın ihale açılmadan ‘böl-parçala’ yöntemiyle yaptırıldığı öğrenildi. Tarım Bakanlığı, teknik eleman bulunmaması nedeniyle ihale açılamadığını doğrularken, Yüksek Denetleme Kurulu da konuyu incelemeye aldı.

Hürriyet Ankara
AOÇ’de İhalesiz Milyonluk Müze

AOÇ’de müzeye dönüştürülen ve yaklaşık bir milyon TL’ye mal olan tarihi Şarap Fabrikası’nın ihale açılmadan ‘böl-parçala’ yöntemiyle yaptırıldığı öğrenildi. Tarım Bakanlığı, teknik eleman bulunmaması nedeniyle ihale açılamadığını doğrularken, Yüksek Denetleme Kurulu da konuyu incelemeye aldı.

ATATÜRK Orman Çiftliği tarafından müzeye dönüştürülen ve yaklaşık 1 milyon TL’ye mal olan tarihi Şarap Fabrikası’nın yapımında ihale açılmadığı ortaya çıktı. Tarım Bakanlığı yetkilileri de iddiayı doğrularken, ihalenin teknik eleman olmamasından dolayı açılamadığını bildirdi.

Kamu İhale Kanunu’na göre, 33 bin TL’nin üzerinde yapılan alımlarda ihale açılması gerekirken, 1 milyon TL’ye mal olan müze yapımında alımların 33 bin TL’nin altına düşürülerek “böl-parçala” yöntemiyle yapıldığı tespit edildi.
Ankara Hürriyet’in iddiaları sorduğu Tarım Bakanlığı yetkilileri de müzenin ihale açılmaksınız yapıldığını doğrularken, özetle şunları söylediler:

Teknik eleman yok

“Yapılan işlerin röleve ve restorasyon vs. gibi projelerini hazırlayacak kurumumuzda teknik elemanın olmamasından dolayı bu projelendirmeyi hizmet alımı şeklinde bir şirket veya firmaya Müdürlüğümüzün yaptırması durumunda bu projenin kurumumuza yaklaşık 250.000 - 300.000 TL gibi bir artı maliyet getireceği göz önüne alındığında Müdürlüğümüzde çalışan mevcut personelin de öz verili çalışmalarıyla 1925 yılında ahır olarak yapılan binanın Kurumumuz ait ambarlarımızda bulunan kereste, traverten, kayrak taşı, harman tuğlası vb. malzemelerle onarımları gerçekleştirilerek tamamen modern bir yapıya kavuşturulmuştur.

Öz kaynaklarla

Türkiye’nin ilk şarap fabrikası olma özelliğini taşıyan fabrikamızın özellikle nostaljik özelliği korunarak, Atatürk’ün vasiyeti doğrultusunda mirasına sahip çıkmak, Ankara halkıyla bütünleşmek ve çiftliğin daha iyi tanınmasını sağlamak amacıyla bir bölümünde Çiftliğin ilk kurulduğu yıllardaki kullanılan çeşitli ekipmanların sergilendiği müze, sergi ve genel amaçlı salon olarak kullanılmak üzere onarılmıştır. Bu çalışmalarla Kurumumuzun 1925 yılından günümüze kadar olan tarihi hakkında halkımızı bilgilendirmek amacıyla 5 mayıs 2010 tarihinde halkın hizmetine açılmıştır. Kurumumuz genel bütçeden herhangi bir pay almadan tamamen öz kaynakları ile faaliyetlerini sürdüren bir kamu kuruluşudur.

Kiler’e gücünüz mü yetmiyor

ANKARA’da marketlere ürün satan AOÇ’nin, AKP Bitlis Milletvekili Vahit Kiler’in sahibi olduğu Kiler Marketler’le iki yıldan bu yana alacak konusunda sorun yaşadığı öğrenildi.

AOÇ yönetiminin bu alacaklar konusunda harekete geçmediği bildirilirken, bu konu geçtiğimiz günlerde TBMM KİT Komisyonu görüşmelerinde de gündeme geldi. Bazı komisyon üyelerinin “Kiler’e gücünüz yetmiyor mu?” diye tepki gösterdiği öğrenildi.


 

http://www.yapi.com.tr/haberler/aocde-ihalesiz-milyonluk-muze_80452.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!