Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

AOÇ'de Yıllar Sonra Sürpriz Hukuk Savaşı

AOÇ arazisini sağlında Atatürk'e hediye eden Göçmen ailesinin son kuşağı, 258 bin 186 metrekarelik arazi ve arazi üzerinde bulunan spor tesislerinin 49 yıllığına Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'ne (GSGM) devrinin yasalaşmasının ardından, 'talan' gerekçesi ile hukuk savaşı başlatmaya hazırlanıyor.

Hürriyet Gazetesi
6 AOÇ'de Yıllar Sonra Sürpriz Hukuk Savaşı

AOÇ arazisini sağlında Atatürk’e hediye eden Göçmen ailesinin son kuşağı, 258 bin 186 metrekarelik arazi ve arazi üzerinde bulunan spor tesislerinin 49 yıllığına Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’ne (GSGM) devrinin yasalaşmasının ardından, 'talan' gerekçesi ile hukuk savaşı başlatmaya hazırlanıyor.,

Atatürk Orman Çiftliği arazisinin bedelsiz olarak 49 yıllığına Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’ne devredilmesi üzerine, çiftlik arazisini Mustafa Kemal’e hediye eden Kezban Tırpan’ın torunları harekete geçmeye hazırlanıyor. Tırpan’ın torunlarından biri olan Yüksel Göçmen 1970 yılında, araziyi geri almak için açılan davayı yeniden gündeme taşımayı düşünüyor. Gazetelerde çıkan haberler üzerine harekete geçen Yüksel Göçmen, babası ve halasının yaklaşık 40 yıl önce çiftliğin talan edildiğini görüp araziyi geri almak için açtıkları davayı yeniden yargıya taşımaya hazırlanıyor.

Büyüklerimiz hediye etmiş

Göçmen, "Kurtuluş savaşından sonra memleketteki herkes Atatürk’e armağanlar veriyormuş. Bizim aile büyüklerimiz de Atatürk’e olan minnettarlıklarını belirtmek için bu araziyi hediye etmişler" diye konuştu. Bağışlanan toprakların Atatürk tarafından devlet hazinesine devredilmesinden sonra talan edildiğini savunan Göçmen, "Atatürk bu araziyi devlet hazinesine devretmiş, devlet de arazinin talan edilmesine resmen göz yumdu. AOÇ yağmalanıyor ve hala talan ediliyor" dedi.

1970 yılında babası İsmail Tırpan ve onun kız kardeşi Fatma Bilbal tarafından dava açıldığını ama takip edilmediğini söyleyen Göçmen, davanın karar yazılarına çok geç ulaştıklarını belirterek, şunları söyledi:

"Babam hayattayken AOÇ’den ve açtığı davadan söz ederdi. Yakın bir zamana kadar davadan ne sonuç çıktığını bilmiyorduk. Elimde sadece rahmetli babamın notları arasında bulduğum dava numaraları vardı. Yıllar sonra elimize geçen mahkeme kararına dayanarak tekrar bir dava açmaya hazırlanıyoruz."

Maddi bir beklentim yok

Çiftlik arazisinin talan edilmesine engel olmak isteyen Göçmen, maddi olarak hiçbir beklentisi olmadığını ifade etti ve "Atatürk Orman Çiftliği ile manevi olarak ilgileniyorum. Atatürk’ün mirasına saygısızlık edilmesi ve bu güzelim arazinin talan edilmesi beni çileden çıkardı. Bu talana engel olmak istiyorum" dedi. AOÇ’ye gittiği zaman yeşil ve tertemiz bir doğa yerine beton yığınları gördüğünü söyleyen Göçmen, "Çok üzülüyorum. Eski yeşillik kalmamış, Binalar çoğalmış. Çiftliğin talan edilmesi beni çok rahatsız ediyor. Bu talana engel olmak için ufak bir yararım olursa ne mutlu bana" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/aocde-yillar-sonra-surpriz-hukuk-savasi_62946.html

Read Comment Section
6 Yorum Yorum Yaz
  • Az kaldı.. Hem de çok az YANITLA
  • Göçmen Ailesi ve Bilbal Ailesi bu durumu ele alıcaktır. Büyüklerimizden fazla kişi kalmadı ama biz bunun ile uğraşacağız. YANITLA
  • Umarım hukuk savaşı kazanılır.Atatürk adını yoketmeye çalışan zihniyet hukuk karşısında ezilir. YANITLA
  • AOÇ'nin talan edilmesinden ben dahil herkes şikayetçi. Bu neden ile hareketiniz son derece yerinde ve hukuk, sizin çabanızı sonuçlandıracağından eminim. Keşke benimde yapabileceğim bir şey olsa idi. Saygılarımla, YANITLA
  • Acaba kaç yıl sürecek bi dava.kaçımız Yüksel (Göçmen)Beye destek olacağız.Yüksel Bey bu yüce davasında nelerle karşılaşacak.Acaba A.O.Ç kaç yıl süreceği belli olmayan bu davanın sonucunu bekliyecek kadar ayakta kalabilecek mi? YANITLA
6 yorumdan 5 tanesi gösteriliyor.  1  |  2  |  DEVAMI
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!