Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

AOÇ’den 250 Dönüm daha Gitti

TBMM Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Komisyonu, Atatürk Orman Çiftliği’nin (AOÇ) 258 bin 186 metrekare arazisinin Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’ne bedelsiz devri ile orman ve kıyı arazilerine spor tesisi yapılmasını öngören kanun teklifini kabul etti. Teklife göre; AOÇ sınırları içinde bulunan 258 bin 186 metrekare arazi ve bunun üzerinde yer alan

Milliyet Gazetesi
AOÇ’den 250 Dönüm daha Gitti

TBMM Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Komisyonu, Atatürk Orman Çiftliği’nin (AOÇ) 258 bin 186 metrekare arazisinin Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’ne bedelsiz devri ile orman ve kıyı arazilerine spor tesisi yapılmasını öngören kanun teklifini kabul etti. Teklife göre; AOÇ sınırları içinde bulunan 258 bin 186 metrekare arazi ve bunun üzerinde yer alan spor tesisleri ve müştemilatı, 49 yıl süreyle bedelsiz olarak Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’ne tahsis edilecek. Bu alanda yapılan veya yapılacak spor tesisleri, sporun geliştirilmesi dışında ticari bir amaç için kullanılamayacak ve tahsis edilmeyecek.

Kıyı arazileri açılacak

Genel müdürlük tarafından yapılacak spor tesislerine verilecek izinden bedel alınmayacak. Teklife göre, çeşitli orman alanlarındaki spor tesisleri de Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’ne devredilebilecek, bu arazilerde yeni spor tesisleri yapılabilecek. Bu tesisler, spor federasyonlarına veya spor kulüplerine de işlettirilebilecek. Spor kulüplerine işlettirilmesi halinde genel müdürlük tarafından kira bedelinin yüzde 50’si, işletmeci tarafından da işletme hasılatı üzerinden yüzde 2 gayrisafi yıllık gelir payı, Orman Genel Müdürlüğü özel bütçe hesabına yatırılacak.

MHP’li vekilden tepki

Teklif, Kıyı Kanunu’nda da değişiklik yapılmasını öngörüyor. Buna göre, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nün bağlı olduğu bakanlığın, ülke tanıtımını üst düzeye çıkaracak uluslararası spor faaliyetlerinin düzenleneceğine dair görüşü doğrultusunda, özel bütçeli idareler, belediyeler ile il özel idareleri, kıyılardaki Hazine arazilerine her türlü spor faaliyetine yönelik tesis ile konaklama tesisi yapabilecek.

MHP Mersin Milletvekili Akif Akkuş, AOÇ arazisinin ucundan, kıyısından kırpmalara devam edilmesi durumunda gelecek nesillere bırakılacak yer kalmayacağını söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/aocden-250-donum-daha-gitti_62580.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!