Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

AOÇ’un Ağaçlandırılmasına Trilyonluk Katkı

Atatürk Orman Çiftliği’nin (AOÇ) “kent ormanı” haline dönüştürülmesi için başlatılan “Ağaçlandırma Projesi”ne, bugüne kadar 1 trilyon 153 milyar 94

NTV-MSNBCb>Atatürk Orman Çiftliği’nin (AOÇ) “kent ormanı” haline dönüştürülmesi için başlatılan “Ağaçlandırma Projesi”ne, bugüne kadar 1 trilyon 153 milyar 944 milyon 800 bin lira katkıda bulunuldu.

Başkent Üniversitesi 500, İş Bankası 300, Cumhurbaşkanlığı 54 ve Genelkurmay Başkanlığı’nın 30 milyar lira bağışta bulunduğu projeye, 7. Cumhurbaşkanı Evren de 250 milyon lira katkı sağladı. Proje kapsamında, bugüne kadar 18 bin fidan dikildi.

Çevre ve Orman Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre, 630 hektar alanın ağaçlandırılarak yapılacak tesislerle buranın başkente yakışır bir “kent ormanı” haline getirilmesi amacıyla başlatılan “Ağaçlandırma Projesi”ne ilişkin çalışmalar sürüyor.
İlk fidanların geçen yıl 29 Ekim’de toprakla buluştuğu proje kapsamında, bugüne kadar 27 hektar alanda değişik türlerde 18 bin fidan dikildi. Yaklaşık 50 hektar alan da dikime hazır hale getirildi. Proje çerçevesinde, 630 hektar alana; sedir, karaçam, meşe, çınar, yalancı akasya, akçaağaç, dişbudak olmak üzere 30 farklı türden 1 milyon fidanın dikilmesi planlanıyor. Fidanlar, 3-6 yıllık olacak, bunların 5 yıllık bakımları da Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından yapılacak. Daha sonra tüm haklarıyla AOÇ Müdürlüğü’ne teslim edilecek.
Proje kapsamında gereken yerlere sulama kuyuları açılacak. Ayrıca uygun yerlere yürüyüş yolları, spor ve çocuk oyun alanları, kır gazinoları, manzara seyir noktaları, botanik parkı, gölet, tuvaletler, çeşmeler, otopark alanları gibi tesisler yapılarak “kent ormanı” haline dönüştürülecek. Projeye, yaklaşık 10 trilyon lira harcanması öngörülüyor.

GURUR TABLOSU
2003 yılı sonuna kadar projeye toplam 1 trilyon 152 milyar 944 milyon 800 bin lira katkıda bulunuldu. Proje kapsamında bağışta bulunan bazı kurumlar ve kişilerin adları ise şöyle: “Başkent Üniversitesi 500 milyar, İş Bankası 300 milyar, Cumhurbaşkanlığı 54 milyar, Telekomünikasyon Kurumu ve GAMA 50’şer milyar, Genelkurmay Başkanlığı 30 milyar, MİT Müsteşarlığı 21 milyar 342 milyon 800 bin, Eczacıbaşı 15 milyar, Anadolu Bank 12 milyar; Ulusoy, TOKİ, TEKFEN, Koç Holding, İstanbul Ticaret ve Sanayi odaları, Final Dersanesi, Dışişleri Bakanlığı, ASELSAN, Ankara Çevre Koruma Vakfı ve Merkez Bankası 10’ar milyar, Termikel (Elektromed) 5 milyar, Ankara Şoförler Odası 2 milyar, Burudo İnşaat 1.5 milyar, Meral Teker 750 milyon, Ege Çelik Endüstrisi ve Çebitaş Demir Çelik 500’er milyon, Başbakanlık Basın Yayın 450 milyon, Kenan Evren 250 milyon, Jandarma Okulları Komutanlığı 202 milyon, WWF Türkiye 100 milyon lira.”
Bu arada, TOBB 400 milyar, RTÜK 200 milyar, TBMM 100 milyar, Ziraat Bankası ve Eti Gıda 10’ar milyar lira katkıda bulunmayı taahhüt etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/aocun-agaclandirilmasina-trilyonluk-katki_8458.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!