Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Apollon Tapınağı Denizli'de Bulundu

Arkeoloji dünyası tarihi bir keşifle sarsıldı. Didim ya da Kuşadası'nda olduğu sanılan 'Apollon Tapınağı', Denizli Hierapolis'te ortaya çıkarıldı.

Akşam Gazetesi/26.09.2002
Apollon Tapınağı Denizli'de Bulundu

rkeoloji dünyası tarihi bir keşifle sarsıldı. Didim ya da Kuşadası'nda olduğu sanılan 'Apollon Tapınağı', Denizli Hierapolis'te ortaya çıkarıldı.

Didim ya da Kuşadası'nda olduğu sanılan 2 bin 343 yıllık 'Apollon Tapınağı, Denizli Hierapolis'te ortaya çıkarıldı. Tapınağın yanında bir de 'kehanet merkezi' bulundu. Tarihi yazıtlarda sıkça yer verilen ancak nerede olduğu tam olarak bilinmeyen Apollon Tapınağı'nın yerini tespit eden İtalyan arkeologlar, 4 büyük teras zeminin üzerine oturtulan antik kalıntının sütunlu ana girişi ve merdivenlerini de gün ışığına çıkardı.

Cehenneme açılan kapı

Kehanet merkezinde, Hıristiyanlık öncesi Anadolu inanışında 'cehenneme açılan kapı' olarak gösterilen bölüm de ortaya çıkardıldı. Buradaki kazıda kehanetlere ilişkin önemli bir kitabeye ulaşıldı. O dönemlerde bölgeye gelen insanlara kehanet merkezinde alfabetik sıraya göre falların bakıldığına ilişkin açıklamaların yer aldığı kitabe koruma altına alındı.

Kazı Başkanı Ord. Prof. Dr. Francesco D'andria, Apollon Tapınağı'nın gün ışığına çıkarılmasından ziyade, tapınağın da içinde bulunduğu çok önemli bir kutsal bölgenin bulunmasının önemine dikkat çekti. D'andria, tapınak ve beraberindeki yapıtların önümüzdeki yıl tam anlamıyla ortaya çıkarılacağını da sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/apollon-tapinagi-denizlide-bulundu_1872.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!