Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Arap Süleyman’ın Torunları Antalya’nın Yeni Beyi Oldu

Antalya’da Türkiye tapu ve kadastro tarihine örnek olacak bir olay yaşandı. Antalya kent merkezinde 2 milyon 300 bin metrekarelik dev arazinin 1957 yılında kamulaştırılmasına itiraz eden varisler, 50 yıl süren davayı kazandı.

Vatan Gazetesi/Tebernüş Kireççintalya’da Türkiye tapu ve kadastro tarihine örnek olacak bir olay yaşandı. Antalya kent merkezinde 2 milyon 300 bin metrekarelik dev arazinin 1957 yılında kamulaştırılmasına itiraz eden varisler, 50 yıl süren davayı kazandı.

Davanın sonuçlanması ile varisler Antalya Müzesi, Falez ve Sheraton Oteli’nin de bulunduğu 800 milyon YTL’lik araziyi geri kazandı. Geriye kalan 700 dönüm için süren davalar sonuçlandığında arazilerin değeri 4 milyar YTL’ye ulaşacak

Antalya kıyı şeridindeki 2 milyon 300 bin metrekare alanlı arsa 50 yıl sonra varislerini zengin etti. Türkiye tapu ve kadastro tarihine örnek olarak geçecek olay şöyle gelişti: Arap Süleyman ile Kunduracı Yorgi adlı iki Antalyalı, 1848 yılında kıyı şeridindeki, bugün Konyaaltı Plajı’nın üst kısmındaki 3 milyon metrekare alanlı araziyi kendi adlarına tescil ettirdi. 1957 yılında araziden kadastro geçerken, dönemin devlet memurları, arazinin tescillerine itiraz etti. Arap Süleyman’ın torunlarının tüm itirazlarina rağmen memur kararını değiştirmedi. Arazilerin kamulaştırılması üzerine mağdur durumda olan hissedarlar dava açtı. Dava sürerken bölge imara açıldı. Arazilerin bir kısmı turizm tesislerine tahsis edildi. Bölgede Antalya adliye sarayı, Falez ve Sheraton Otel ile Antalya Spor tesislerine ilave olarak Meltem Mahallesi bulunuyor.

Tam 49 yıl süren dava 2006 yılında sonuçlandı. Buna göre mahkeme Arap Süleyman’ın torunlarını haklı buldu. Arazilerin varislere devrini kararlaştırdı. 1970’li yıllarda bir kısmına kamuya ait binaların yapıldığı arazide bugün boş olan 600 bin metrekare alan varislere devredildi. Devredilen arazilerin toplam bedelinin 800 milyon YTL civarında olduğu belirtiliyor.

Davalar Sürüyor
Davaya konu olan arazi 556 ada 2 parsel ile 570 ada 3 parsel. Bu iki parselin toplamı 2 bin 300 dönüm. Kalan 700 dönüm için davalar devam ediyor. Davalar sonuçlandığında varislerin elindeki arazilerin değeri 4 milyar YTL’ye ulaşacak.

Falez Otel ve Devlet Hastanesi de 2 bin 300 dönüm içinde
Hazine arazisi olarak görünen 2 bin 300 dönümlük arazi üzerinde önemli turizm merkezleri de yer alıyor. Sheraton, Falez Otel, Tenis Kulübü, AKM ve Cam Piramit’in de bünyesinde yer aldığı Atatürk Kültür Parkı, Devlet Hastanesi, Antalyaspor Tesisleri ve Adliye Binası bu arsa üzerinde yer alıyor.

“İşgalcilere Dava Açtık Tahliye İstiyoruz”
* Dava açan varislerden isminin açıklanmasını istemeyen emekli bir tapu memuru konuyla ilgili şu bilgileri verdi: “Davalarımız sürüyor. 600 bin metrekare alan bize devredildi. Geriye kalan yaklaşık 1 milyon 700 bin metrekare arazi için çalışmalarımız sürüyor. Bunların bir kısmı işgal edilmiş. Bu işgalcilerin aleyhine dava açtık. İşgalcilerin tahliyesini istiyoruz, kullandıkları sürenin kirasını da alacağız. Ayrıca kamu kuruluşlarının kullandığı arsalarla ilgili hem tazminat davası açtık hem de ecri misil davası.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/arap-suleymanin-torunlari-antalyanin-yeni-beyi-oldu_51649.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!