Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Araplar Trabzon'da Yayla Kente Talip Oldu

Ruslar sıcak limanlara çoktan indi, şimdi de Suudiler serin yaylalara çıkış yolu arıyor! Trabzon Valisi Recep Kızılcık, Suudi Arabistan’dan bazı yatırımcıların, Trabzon’daki yayla kentlerden birine talip olduğunu ve 5 yıldızlı bir otel yapmak için de girişimde bulunduğunu açıkladı.

Radikal Gazetesi
Araplar Trabzon'da Yayla Kente Talip Oldu

Ruslar sıcak limanlara çoktan indi, şimdi de Suudiler serin yaylalara çıkış yolu arıyor! Trabzon Valisi Recep Kızılcık, Suudi Arabistan’dan bazı yatırımcıların, Trabzon’daki yayla kentlerden birine talip olduğunu ve 5 yıldızlı bir otel yapmak için de girişimde bulunduğunu açıkladı. Hem turistik hem de ticari anlamda Trabzon’u Türkiye’nin çekim merkezi yapmak istediklerini anlatan Vali Uzunlar özetle şöyle konuştu:

“İlimizde faaliyette bulunan yayla kentlerin işletilmesi noktasında daha etkin bir planlama yapılması için çalışıyoruz. Yayla kentlerin amacına uygun  olması lazım. Yayla ve yaylacılık kültürünü yansıtmalı. Ayrıca bu kentlere ulaşımın sorunsuz olması da, ayrı bir önem taşıyor. Yayla kentlerin yollarının yenilenmesi çalışmalarını başlattık. Trabzon’da bulunan turizm potansiyeli yurtdışından da takip ediliyor. Trabzon’da bulunan bir yayla kentimize, Suudi Arabistan’dan bir yatırımcı talip oldu. Bu yatırımcı ile görüşmelerimiz devam ediyor. Çok yakın bir  zaman içerisinde bu görüşmenin olumlu sonuçlanacağını düşünüyoruz. Bu kişiler ayrıca, Trabzon’da ilk olarak bir turizm acentesi açmayı düşünüyor. Ayrıca Trabzon’da carter seferlerinin düzenlenmesi de planları arasında. Bu kişiler ayrıca, ileriye dönük olarak Trabzon’da 5 yıldızlı bir otelin açılması için ön çalışmalarını yapıyor.”

Trabzon’da son yıllarda ‘4 mevsim 12 ay turizm’ mottosuyla yayla turizmi ön palana çıkarılmıştı. Bu kapsamda, yaklaşık 500 yatak kapasiteli, biri özel işletme olmak üzere dört adet yayla kent hizmete açıldı. Yayla kentlerde, bungolovlar, kır kahveleri, gezi alanları bulunuyor. Trabzon yaylaları, flora ve fauna zenginliği, ormanları, krater gölleri, ırmakları ve coşkun dereleriyle doğa yürüyüşü, rafting, kano, av ve olta balıkçılığı gibi aktiviteleri ile dikkat çekiyor.

Türkiye’ye bu yılın ilk altı alında 10 milyon 686 bin yabancı turist geldi. 1 milyon 682 bin kişiyle Almanlar yine ilk sıradaydı. Aynı dönemde Cezayir, Fas, Tunus, Mısır, Bahreyn, Katar, Lübnan, Irak, BAE, Ürdün, Suudi Arabistan ve Sudan gibi ülkelerden gelen turist sayısında yüzde 21-50 arasında arttı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/araplar-trabzonda-yayla-kente-talip-oldu_74454.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!