Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Arazi Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Arazi alacakları uyaran Roda Gayrimenkul’den Eyub Özyürek, İstanbul 3. Bölge’de, henüz sınırları net bir şekilde bilinmediği halde 'Kanal İstanbul Projesi'nin her arazinin yanından geçtiğini söyleyen emlak danışmanlarına dikkat etmek gerektiğini vurguladı. Özyürek, arazi almak isteyenlerin gelişmekte olan bölgeleri tercih etmesi, karlılık

yapi.com.tr
Arazi Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Arazi alacakları uyaran Roda Gayrimenkul’den Eyub Özyürek, İstanbul 3. Bölge’de, henüz sınırları net bir şekilde bilinmediği halde 'Kanal İstanbul Projesi'nin her arazinin yanından geçtiğini söyleyen emlak danışmanlarına dikkat etmek gerektiğini vurguladı. Özyürek, arazinin imar durumunun alıcı tarafından araştırılması, bu konuda olumlu ya da olumsuz değişikliklerin takip edilmesi gerektiğinin altını çizerek, olumsuz değişikliklerin fiyat artış hızının azalması ya da durması şeklinde değerlendirilmesi gerektiğini dile getirdi. Özyürek, araziye imar uygulaması yaparken, uygulama planı notlarına, İSKİ koruma havzasında olup olmadığına, yerin konumuna, araziden geçen enerji aktarım elemanlarına (doğalgaz borusu, yüksek gerilim hattı v.b) yol ve kamu alanlarına yakınlığına, bölgeye olan yatırımcı talebine dikkat edilerek yatırım yapılmalısının önemine işaret etti.

Doğru zaman mı, doğru arazi mi?

Arazi yatırımcısı için alım-satımın piyasa koşullarıyla ters orantılı olduğunu anımsatan Özyürek, emlak yatırımcısının, piyasanın kötü olduğu dönemde alım, hareketli olduğu dönemde satış yaptığının altını çizdi. Özyürek, arazi almak isteyenlerin gelişmekte olan bölgeleri tercih etmesi, karlılık beklentisinin ve süresinin bölge dinamikleri göz önünde bulundurularak oluşturulması gerektiğini söyledi. Arazi almaya karar veren kişinin, Tapu Sicil Müdürlüğü'nden hisse, ipotek ve haciz durumunu tespit ettirmesini, belediyeden ise imar ve vergi borcunu araştırmasını önemle tavsiye eden Özyürek'in diğer önerileri ise şöyle:

• Büyük inşaat şirketlerine komşu olun,
• Gelir seviyesi yüksek kesime komşu olun,
• Göç alan bölgelerin çok kazandırdığını göz önünde bulundurun,
• Hızla büyüyen kentlerden arsa alın,
• Ulaşım projelerinin arazinizi değerlendireceğini hiç unutmayın,
• Ana caddeleri tercih edin,
• Resmi kurumlara yakın olun,
• Çevresindeki yolları önemseyin,
• Cephesi geniş olsun,
• Ormana yakın olmayın,
• Kriz dönemlerini fırsat bilin


http://www.yapi.com.tr/haberler/arazi-alirken-nelere-dikkat-etmeli_91808.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!