Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Arazi Devrini Yüksek Mahkeme Görüşecek

Anayasa Mahkemesi, Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazilerinin, belirli amaçlarla Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bedelsiz tahsisine olanak tanıyan kanun hükmünün iptali istemiyle açılan davayı esastan görüşmeye karar verdi.

Hürriyet Gazetesi
Arazi Devrini Yüksek Mahkeme Görüşecek

nayasa Mahkemesi, Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazilerinin, belirli amaçlarla Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bedelsiz tahsisine olanak tanıyan kanun hükmünün iptali istemiyle açılan davayı esastan görüşmeye karar verdi.

Ankara 8. Asliye Hukuk Mahkemesi, 5659 sayılı Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğü Kuruluş Kanununa 21 Haziran 2006 günlü 5524 sayılı Yasanın 1. maddesiyle eklenen Ek Madde 1’in ikinci fıkrasının iptaline karar verilmesi istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvuruda bulunmuştu.

Esastan karar

Yüksek Mahkeme, davanın ilk incelemesini tamamladı. Başvuruda bir eksiklik görmeyen Heyet, AOÇ arazilerinin, belirli amaçlarla Ankara Büyükşehir Belediyesine bedelsiz tahsisine olanak tanıyan kanun hükmünün iptali istemini, daha sonra belirlenecek bir tarihte esastan görüşmeye karar verdi.

İptali istenen fıkra, "Tarım ve Köyişleri Bakanlığının uygun görüşü ile imar planlarına uygun olmak şartı ile yol, meydan, alt geçit, üst geçit ve raylı toplu taşım araçları, yer altı tünelleri ve yer altı hizmetleri için gerekli arazi ile dere ıslahı yapılması planlanan araziler üzerinde, kamu yararı ve hizmetin gerekleri dikkate alınmak suretiyle bedelsiz olarak Ankara Büyükşehir Belediyesi lehine intifa hakkı tesis edilir" hükmünü içeriyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/arazi-devrini-yuksek-mahkeme-gorusecek_72268.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!