Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Arçelik-LG Klima 10. Yılında Merkezi Sistemle Enerji Verimliliğine Odaklanacak

10. yıllarında bir dizi yeni strateji ve değişimi hayata geçirdiklerini vurgulayan Bulgurlu, “İhracat pazarlarında da büyüyerek 2015’te 500 milyon dolarlık ihracat gelirine ulaşmayı hedefliyoruz. Bir diğer hedefimizse, yeni odak noktaları olarak belirlediğimiz iklimlendirme ve mühendislik çözümleri, yenilenebilir enerji ve toplam çözüm

Radikal Gazetesi
Arçelik-LG Klima 10. Yılında Merkezi Sistemle Enerji Verimliliğine Odaklanacak

10. yılını kutlayan Arçelik-LG, yeni stratejilerle büyümeyi hedefliyor. 10 yılda toplam 3.5 milyon klima sattıklarını belirten Arçelik-LG Klima Sanayi ve Ticaret A.Ş Genel Müdürü Hakan Bulgurlu, 2015 yılı için 1 milyar dolar ciro hedeflediklerini söyledi. Bulgurlu, 'Artık sadece ev tipi klima üretmeyeceğiz. Üç yeni alanımız; ticari klimalar, merkezi sistem ürünleri ve enerji verimliliğiyle yenileniyoruz' dedi.

10. yıllarında bir dizi yeni strateji ve değişimi hayata geçirdiklerini vurgulayan Bulgurlu, “İhracat pazarlarında da büyüyerek 2015’te 500 milyon dolarlık ihracat gelirine ulaşmayı hedefliyoruz. Bir diğer hedefimizse, yeni odak noktaları olarak belirlediğimiz iklimlendirme ve mühendislik çözümleri, yenilenebilir enerji ve toplam çözüm hizmetlerinde büyümek. Yeni alanlardaki atılımlarımızla yüzümüzü yenileyeceğiz” dedi.

Yüzde 60 tasarruf

Artık sadece ev tipi klima üreten bir şirket olmayacaklarına dikkat çeken Arçelik-LG Klima Genel Müdürü Bulgurlu, yeni nesil merkezi sistemleriyle bir binanın ısıtma ve soğutma ihtiyaçlarını aynı anda karşılayacaklarını, yüzde 60 enerji tasarruflu ‘ısı pompaları’yla bir evin tüm ihtiyaçlarına yetebileceklerini ifade etti.

Güneş panelleri işine de gireceklerini belirten Hakan Bulgurlu, “Bu alanda Ar-Ge çalışmalarımız sürüyor. Şimdiden bu alana hazırlanıyoruz, çünkü güneş enerjisine talep çok hızlı artacak. Hükümetin bu alana teşviklerini bekliyoruz” diye konuştu.

Pazar yüzde 45 daraldı

2009’da pazarın yüzde 45 daraldığını ancak pazar paylarının yüzde 48 artırdıklarını belirten Bulgurlu, krizde insanların ilk olarak bu ihtiyaçlarından vazgeçtiklerini söyledi. Yazın en sıcak sezonunda günde 10 binden fazla klima monte ettiklerini ifade eden Bulgurlu, bu yıl yüzde 20 ciro artışı hedeflediklerini söyledi. 2009’da 60 ülkeye 450 bin adetlik ihracat yaptıklarını ifade eden Bulgurlu, 300 milyon dolar da ciro elde ettiklerini belirtti. Sektörün krizden önce büyüklüğünün 600 milyon dolar olduğuna da dikkat çeken Bulgurlu, geçen yıl ise sektörün 300 milyon dolara gerilediğini kaydetti. Binaların dış cephelerindeki çirkin klima görüntülerinden duyulan rahatsızlığa da değinen Hakan Bulgurlu, konunun tarihi binalara gelince biraz daha önem kazandığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Buralardaki tahribatı görmek bizi bir şeyler yapmaya teşvik etti. 2009 yılından itibaren çeşitli tarihi binalarda yenileme ve restorasyon çalışmalarına katıldık. Tecrübelerimizi Kültür Bakanlığı ve ilgili kamu otoriteleriyle paylaşarak ortak kültür mirasımıza sahip çıkmak arzusundayız. Mimar Sinan’ın yaptığı eserlere bakın, duvarlar delinmiş. Hepsini yapmamız mümkün değil ama merkezi sistemler takarak görüntü kirliliğini ortadan kaldıracağız, bunu ücretsiz yapacağız.”

Konuşmasının ardından soruları da yanıtlayan Bulgurlu, 2015 yılında hedeflenen 1 milyar dolarlık cironun yüzde 75’inin ev tipi klimadan geleceğini, yüzde 25’inin ise ticari klimalar ve yeni iş alanlarının oluşturacağını söyledi. Hakan Bulgurlu, yakında güneş paneli destekli çalışan klimalarının görüleceğini, bunun hâlâ Ar-Ge aşamasında olduğunu belirtti. (Radikal)

Türkler gece terleyince klima alıyor

Türk insanının gece uyuyamayınca klima almaya karar verdiğini vurgulayan Hakan Bulgurlu, şöyle devam etti: “Türkiye’de de artık klima bilinci oluşmaya başladı. Örneğin daha çok sıcaklar bastırmamasına rağmen, dün 2 bin klima montajı yaptık. Geçen yıla göre çok iyi bir rakam. Bu yüzden biranda talebe yetişemiyoruz. Klima, artık hayat standartlarımıza girdi. Klimasız otomobil bulmak imkânsız.”

Düzenli olarak NASA’nın verilerini almaya başladıklarını belirten Bulgurlu, şunları söyledi: “Son verilere göre, bu yaz rekor sıcaklıkları göreceğiz. Bu da satışlarımızı artıracak. Ayrıca Türkiye’de bir de ‘klima çarpar’ algısı var. ‘Klima hasta eder’ diyor, çoğu insan. Ama bu sadece Türkiye’de var. Bizim klimalarımız filtreli. Sigara dumanını da ortamdaki virüsleri de ortadan kaldırıyor. Hasta etmiyor yani, aksine faydası var.”

ETİKETLER: yeşil firma
http://www.yapi.com.tr/haberler/arcelik-lg-klima-10-yilinda-merkezi-sistemle-enerji-verimliligine-odaklanacak_80191.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!