Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Side'ye Yeni Müze Projesi
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Arçelik-LG'de 2014 Ciro Hedefi 1 Milyar Dolar

Arçelik-LG (ARLG) 5 milyonuncu klimayı üretti. Arçelik-LG Klima Genel Müdürü Hakan Bulgurlu, 2014 ciro hedeflerinin 1 milyar dolara çıkardıklarını ve üretimlerinin yüzde 75'ini ihraç eder duruma gelmek istediklerini söyledi.

Referans GazetesiArçelik-LG (ARLG) 5 milyonuncu klimayı üretti. Arçelik-LG Klima Genel Müdürü Hakan Bulgurlu, 2014 ciro hedeflerinin 1 milyar dolara çıkardıklarını ve üretimlerinin yüzde 75'ini ihraç eder duruma gelmek istediklerini söyledi. Türkiye'nin ilk entegre klima fabrikası olan Gebze'deki üretim tesislerinde 1 Temmuz'da 5 milyonuncu klimayı ürettiklerini belirten Bulgurlu, yılda 5 bin adet klima üretiminden bugün 1 milyon 350 bin adet klimaya ulaştıklarını belirterek, "1999'da 50 milyon dolarlık yatırımla kurulduk. 2008 ciromuz 548 milyon dolara, 2009 ciromuz 500 milyon doları aştı. Günde 10 bin klimanın montajını yapabilir hale geldik. Dünyanın hiçbir yerinde bu güce sahip başka bir şirket yok" dedi.
    
60 ülkeye ihracat yapıyor

İlk ihracatı 2001'de Bulgaristan'a gerçekleştirdiklerini, bugün ise 60 ülkeye birden ihracat yaptıklarını belirten Bulgurlu, ürettikleri çevre dostu ve enerji verimliliği sağlayan ürünlerle hem iç hem de dış pazarda fark yarattıklarını ifade etti. En önemli ihracat pazarlarını Afrika, Orta Doğu Ülkeleri ve Avrupa olarak sıralayan Bulgurlu, "1 milyon 350 bin adetlik üretimimizin yüzde 65-70'inin ihraç ediyoruz. İhracatımız iç pazarın önüne geçmiş durumda. Pazarlara göre ürün üretiyoruz. 11 çevre pazarında Arçelik-LG, pazar lideri konumunda. İhracat pazarlarını çok yakından takip ediyor ve yeni pazar arayışlarını sürdürüyoruz. 2014 yılında toplam üretimimizin yüzde 75'ini ihraç edecek noktaya gelmeyi hedefliyoruz. Kriz süresince ihracatta özellikle Ortadoğu ve Afrika pazarlarına öncelik vereceğiz" diye konuştu.
    
Sektör yüzde 27 küçülür

Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de klima pazarını şekillendiren en önemli iki trendin enerji tasarruflu ve çevre dostu ürünlerin geliştirilmesi olduğunu belirten Bulgurlu, "Bizim Arçelik Klimaları olarak en önemli avantajımız, teknolojik üstünlüğümüz sayesinde bu trendlere uygun ürünleri üretebiliyor olmamız. Inverter teknolojisi ile yüzde 40'lara varan enerji tasarrufu sağlayan ve ozon tabakasına zarar vermeyen soğutucu akışkanlı sistemleri üretebiliyoruz. Enerji tasarruflu ve çevre dostu ürünlerimiz bizim iç pazardaki ve dış pazardaki büyümemizin dinamosunu oluşturuyor" dedi. Inverter teknolojisine sahip klimaların Türkiye'deki pazar payının yüzde 10 olduğunu vurgulayan Bulgurlu, ARLG klimalar içinde ise bu oranın yüzde 30 olduğunu, 2010 yılında yüzde 50'ye çıkarmayı hedeflediklerini kaydetti. Bulgurlu, pazarın büyüklüğünün de, 1 milyon adet olduğunu, olduğunu kaydetti. Bulgurlu, Gebze fabrikasında kurmayı planladıkları yeni Ar-Ge merkezinde önümüzdeki yıldan itibaren güneş enerjisi desteği ile çalışan klima üretmeye hazırlandıklarını vurguladı.

Bulgurlu, yurtiçinde yüzde 50'nin üzerinde payına sahip olduklarını bildirdi. Klima pazarının ekonomik kriz nedeniyle 2009 yılında yüzde 27 küçüleceğinin tahmin edildiğine işaret eden Bulgurlu, Arçelik-LG'nin bu yıl sektörün çok altında, yüzde 5 oranında küçüleceğini açıkladı.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/arcelik-lgde-2014-ciro-hedefi-1-milyar-dolar_70584.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!