Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Ares'in İzi Sürülüyor

İzmir'in Torbalı ilçesi yakınlarında bulunan ve tarihi tunç çağından Anadolu beyliklerine kadar uzanan Metropolis antik kentinde 1989 yılından beri sürdürülen kazılarda, Anadolu arkeolojisi açısından çok önemli buluntulara ulaşılıyor.

Cumhuriyet Gazetesizmir'in Torbalı ilçesi yakınlarında bulunan ve tarihi tunç çağından Anadolu beyliklerine kadar uzanan Metropolis antik kentinde 1989 yılından beri sürdürülen kazılarda, Anadolu arkeolojisi açısından çok önemli buluntulara ulaşılıyor. Adını Ana Tanrıça Meter Gallesia'dan alan ve bu nedenle 'Ana Tanrıça Kenti' olarak anılan Metropolis'teki kazılar, Philip Morris/Sabancı ve Torbalı Belediyesi'nin desteği ile Dokuz Eylül Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Recep Meriç başkanlığındaki ekiple sürdürülüyor.

Kazılarda bugüne kadar tiyatro, meclis binası, stoa (üstü kapalı yaya yolu), umumi tuvaletle 2 adet konut, Roma tarzı hamam kompleksi ve şehre dışarıdan gelenler için yapıldığı tahmin edilen bir diğer hamam ortaya çıkarıldı. Özellikle Roma dönemi yapılarıyla etkileyici bir antik kent görünümünde olan Metropolis'te sürdürülen kazı çalışmalarının bu yılki bölümü, antik kentlerin en tepe kesiminde savunma amaçlı olarak kurulan Akropol bölümünde sürdürülüyor. Akropolde sürdürülen kazılar, Anadolu arkeolojisi açısından önemli buluntuların ortaya çıkarılması yönünden büyük önem taşıyor.

Kazılarda, Roma mitolojisinde Mars olarak da bilinen Zeus'un oğlu, savaş tanrısı Ares'in izine rastlandı. Kazılarda ortaya çıkarılan çok sayıda, üzerinde yazıtlar bulunan sütun parçaları ve dikdörtgen taşlar sayesinde, Metropolis'in Anadolu'da Bodrum'un ardından Ares Tapınağı'nın bulunduğu bir diğer yerleşim birimi olduğu ortaya çıktı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/aresin-izi-suruluyor_47507.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!