Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Arıtma Tesisine Talibiz, İhalelerde Rekabet Büyük Olacak'

Çevre projeleri konusunda uzmanlaşan Sistem Yapı, bu yıl içinde yapılacak olan bazı belediyelerin katı atık ve su tesislerinin kurulması ihalesine talip oldu.

Referans GazetesiÇevre projeleri konusunda uzmanlaşan Sistem Yapı, bu yıl içinde yapılacak olan bazı belediyelerin katı atık ve su tesislerinin kurulması ihalesine talip oldu. Bu alanda Romanya ve Bulgaristan gibi ülkelerde yatırım yapan Sistem Yapı'nın Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dinçer, "Hedefimiz Türkiye'de yap-işlet-devret şeklinde katı atık ve su tesisleri kurmak" dedi.

Dinçer, Türkiye'de çevre konusunda yılda en az 20 milyar dolarlık yatırım yapılması gerektiğini ancak yapılan yatırımın 300 milyon dolar olduğunu söyledi. Türkiye'de atıkların doğru düzgün bertaraf edilmediğine dikkat çeken Dinçer, sorunun sadece yüzde 10'unun sistemli şekilde çözüme kavuşturulabildiğini ifade etti. Dinçer, "Türkiye'de çevre konusunda gelişme var ama aynı heyecan yatırımlar konusunda yok. Ülkemizde kullanılan suyun yüzde 75'i arıtılmıyor, denize ya da dereye akıyor. Sanayi kuruluşlarına baskı yapmazsanız arıtma tesisi kurmazlar. İZEYDAŞ'ın kapasitesi doldu, millet kapısında bekliyor" diye konuştu.

Avrupa'nın ilk 5'indeyiz

Bu yıl içinde bazı belediyelerin su ve arıtma işlerinin imtiyaz hakkının satışa çıkarılacağını dile getiren Dinçer, "Örneğin, belediyede sular idaresinin yatırıma ihtiyacı var ya da arıtma tesisi yok. Biz bu yatırımı yapacağız. Konuya iştahla bakan birçok firma var. Büyük bir rekabet olacak" dedi.

Romanya ve Bulgaristan'da ihaleler kazandıklarını ve atık su arıtma tesislerini iyileştirdiklerini anlatan Dinçer, Polonya'da da ihaleye girdiklerini ve sonucunu beklediklerini ifade etti. Romanya'da 100 miyon euroluk yatırım yaptıklarını belirten Dinçer, sözlerini şöyle sürdürdü: "Alanımızda Avrupa'nın ilk 5 firmasından biriyiz. Cezayir'de üçüncü teklifimizi vermek üzereyiz. Türkiye, artık bize yetmiyor. Bu yıl ciromuzun yarısından fazlasını yurtdışından sağlayacağız. 2007'de 97 milyon euro ciroya ulaştık, 2008 hedefimiz ise 128 milyon euro. Evsel atıklardan enerji ve su üretilmesine ilgi duyuyoruz. Hiçbir yabancı şirketten know-how almadan her şeyi yapabilecek konuma geldik. Yaklaşık 3 bin kişiye istihdam sağlıyoruz."

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/aritma-tesisine-talibiz-ihalelerde-rekabet-buyuk-olacak_59430.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!