Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Arkeologlar Büyük İskender'in Savaş İzlerinin Peşinde

Çanakkale'nin Biga ilçesi ve Balıkesir'in Gönen ilçesi arasında, Türk ve Amerikalı araştırmacılar tarafından 3 yıldır yürütülen Granikos Projesi kapsamında, tarihin en güçlü komutanlarından Aleksander'ı, "Büyük İskender" yapan savaşın izleri araştırılıyor.

Birgün Gazetesianakkale'nin Biga ilçesi ve Balıkesir'in Gönen ilçesi arasında, Türk ve Amerikalı araştırmacılar tarafından 3 yıldır yürütülen Granikos Projesi kapsamında, tarihin en güçlü komutanlarından Aleksander'ı, "Büyük İskender" yapan savaşın izleri araştırılıyor.

Proje sorumlusu ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Tarih Bölümü Araştırma Görevlisi Arkeolog Reyhan Körpe, Pensilvanya Üniversitesi öğretim üyesi Charles Brian Rose ile birlikte ortaklaşa yürüttükleri projenin, bölgede Troia Antik Kenti'nin gölgesinde kalan diğer önemli antik kentlerin gün yüzüne çıkarılması yönünden büyük bir önem taşıdığını söyledi.

Projede, Büyük İskender'in ordusuyla, Persler'e karşı yaptığı Granikos Savaşı'nın Kocabaş Çayı'nda yapılıp yapılmadığını tespit etmeye çalıştıklarını ifade eden Körpe, öncelikle bölgenin zemininde sondaj çalışması yürüttüklerini belirtti. Üç yıldır sürdürülen araştırmada ayrıca, adı bilinmeyen 5 yeni antik kent, iki antik yol, Bizans kaleleri, geç Roma dönemine ait lahit, mezar, çanak ve çömlekler bulduklarını belirten Körpe, şunları kaydetti:

"Uydu fotoğraflarından antik kentleri kazı yapmadan görebiliyoruz. Büyük İskender'in Çanakkale'den Anadolu'ya gittiği yol, bizi başka antik kentlere götürecek. Böylece bölgedeki diğer yerleşimlerin izlerini belirleyeceğiz."

http://www.yapi.com.tr/haberler/arkeologlar-buyuk-iskenderin-savas-izlerinin-pesinde_48978.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!