Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Ceneviz Surları Kurtuluyor

'Arkeolojik Kalıntılar Taşınamaz'

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş 'ın Taksim-Yenikapı metrosu güzergâhındaki Ceneviz Surları'nın taşınması planına arkeologlar ve uzmanlar, arkeolojik kalıntıların kesinlikle taşınamayacağını belirterek tepki gösteriyor.

Cumhuriyet Gazetesistanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş 'ın Taksim-Yenikapı metrosu güzergâhındaki Ceneviz Surları'nın taşınması planına arkeologlar ve uzmanlar, arkeolojik kalıntıların kesinlikle taşınamayacağını belirterek tepki gösteriyor.

İstanbul 2 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu ise Ceneviz Surları'nın 30-35 metrelik bölümünün kaldırılabileceğine ilişkin olarak prensipte karar verdi ancak uzmanlardan oluşan bir komisyon kurulmasına gerek görüldü. Koruma Kurulu, bir sanat tarihçi, bir arkeolog, bir statik uzmanından oluşturacağı komisyonun raporuna göre Ceneviz Surları'nın 30-35 metrelik bölümünün taşınması konusunda son kararını verecek. Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 2 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Başkanı'nın konuya olumlu baktığına yönelik değerlendirme yapmıştı.

'Topbaş, kültürel mirasa sahip çıkmıyor '
Arkeologlar Derneği İstanbul Şube Başkanı Prof. Dr. Sevil Gülçur , tarihi kalıntıların taşınmasının mümkün olmadığını belirterek "Bu tip kalıntılar zaten taşınamaz. Bu, Süleymaniye Camisi'ni başka bir yere taşımak gibi bir şey" dedi. Prof. Gülçur şunları söyledi: "Bunlar kent e kimliğini veren yapılardır. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun böyle bir karar vermemesi gerekiyor. Anıtlar Kurulu bu kalıntıların taşınmasına izin vermiyor. Topbaş kurulu etkilemeye çalışmaktadır, bu suçtur. Çünkü kurum bağımsız bir kuruluştur, bu işi onursal olarak yapar."

Kalıntıların taşınması durumunda geri dönülmez zararlara uğrayacağına dikkat çeken Gülçur, sivil toplum kuruluşları olarak yasal yollara başvuracaklarını kaydetti.

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Sami Yılmaztürk de kalıntıların 1600 yıllık bir geçmişi olduğunu anımsatarak taşınması halinde kültürel niteliklerini yitireceğini söyledi. Topbaş'ı İstanbul'un kültür mirasına sahip çıkmamakla suçlayan Yılmaztürk, "Bazı kültür varlıkları ancak yerinde korunduğu zaman kültürel ve tarihi miras niteliğini taşırlar. Yenikapı kalıntıları da bunun bir örneği. 1600 yıllık kalıntılar içinde kilise, liman ve lahitler var. Burası sadece İstanbul'un değil, dünya kültür mirası niteliğinde evrensel eserler" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/arkeolojik-kalintilar-tasinamaz_50868.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!