Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Arnavutköy 913 milyon TL’lik yatırımla ilçe oldu

Büyükşehir Belediyesi’nin yeni ilçe Arnavutköy’e yaptığı 179 milyon 85 bin 412 TL’lik yatırımlar Başkan Kadir Topbaş’ın da katıldığı toplu açılış töreniyle hizmete girdi. İstanbul’un yeni ilçesi Arnavutköy’e toplam 913 milyon TL’lik yatırımlar yaparak beldenin ilçe olmasında başrol oynadı.

Arnavutköy 913 milyon TL’lik yatırımla ilçe oldu

Arnavutköy 913 milyon TL’lik yatırımla ilçe oldu

Büyükşehir Belediyesi’nin yeni ilçe Arnavutköy’e yaptığı 179 milyon 85 bin 412 TL’lik yatırımlar Başkan Kadir Topbaş’ın da katıldığı toplu açılış töreniyle hizmete girdi. İstanbul’un yeni ilçesi Arnavutköy’e toplam 913 milyon TL’lik yatırımlar yaparak beldenin ilçe olmasında başrol oynadı.

Bugün açılışı yapılan 179 milyon 85 bin 412 TL’lik yatırımlar arasında ise; cadde, sokak ve köy yolları, Arnavutköy, Taşoluk, Haraççı Beldelerinde yapılan 102,5 kilometrelik yağmur suyu kanalı, 3,5 kilometrelik Atıksu Tüneli, 6,7 kilometrelik içmesuyu hattı, Arnavutköy Kadın ve Aile Sağlığı Merkezi (Koruma Hizmetlerinde Farklı Branşlarda 4.419 Kadına 28.675 Tarama Hizmeti verildi) gibi 47 ayrı yatırım bulunuyor. Büyükşehir Belediyesi’nin Arnavuktöy’de tamamladığı, yapmaya devam ettiği ve planladığı yatırımların maliyeti de 733 milyon 563 bin 267 TL.

Başkan Topbaş; “Hayal edilemeyecek kadar çok yatırım yaptık!...”

Arnavutköy Meydanı’nda düzenlenen toplu açılış törenine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra, Arnavuktöy Kaymakamı Hürrem Aksoy, Arnavutköy Belediye Başkanı Haşim Baltacı, İSKİ Genel Müdürü Mevlüt Vural, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşımdan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Muzaffer Hacımustafaoğlu ile çok sayıda ilçe-belde belediye başkanı ve vatandaşlar katıldı.

Açılışta vatandaşlara hitap eden Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’a yaptıkları yatırım toplamının 2009 yılı sonunda 28.5 milyar TL’ye ulaşacağını belirterek, bu yatırımların 20 milyar TL’lik kısmını ilçe ve beldelere yaptıklarını, yine İstanbul’un trafik ve erişim sorununun çözümü için raylı sistem, karayolu ve denizyolunda 12 milyar TL yatırım yaptıklarını söyledi.

Dönemlerinde raylı sistemleri iki katına çıkardıklarını ve kilometresi 50 milyon dolar olmasına rağmen metro yapımına hızla devam ettiklerini vurgulayarak, “Şu arkada gördüğünüz listede yer alan işleri 5 yıl önce ‘yapacağız’ deseydik, kimse inanmazdı. Çünkü kimsenin hayal bile edemeyeceği çok büyük işler gerçekleştirdik. Biz insan merkezli bir hizmeti kendimize şiar edindik ve bu anlayışla yola çıktık. Dönemimizde sadece Arnavuktöy ilçesine 913 milyon TL yatırım yaparak yol, su, atıksu, doğalgaz, sağlık ve spor ihtiyacını karşıladık. Arnavuktöy yatırımlarımızla beldeden ilçeye dönüştü. Arkadaşlarımıza talimat verdim, Arnavutköy’e metro getirilmesi için de çalışma başlattık. Çünkü yerleşim alanları medeni imkanlara kavuşmalı” diye konuştu.

Gelecek kuşakların yaşamaktan mutlu olacağı bir şehir oluşturmak için çalıştıklarını ifade eden Kadir Topbaş, plansız yapılaşma nedeniyle bazı ilçe ve beldelerin baskı altında olduğunun altını çizdi. İstanbul’un geleceğini ortaya koymak için planlamaya çok önem verdiklerini dile getiren Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; “Plan düzenlemelerimiz tamamlanmak üzere. Bu konuda sizlerden biraz daha sabır bekliyorum. Bakınız 5 yıl önce buraya geldiğimizde yol, su, doğalgaz ve altyapı istediniz, hepsini getirdik. Daha önce atıksular sokaklarda akıyordu. Bu yatırımları bir bir tamamladık. Bu harcamaları bu sokaklara, bu mahallelere yaptık. Bu birikimler buranın bir ilçe olmasına sebebiyet verdi. Artık düzenli ve düzgün bir şehir oluşturma çalışmaları yapma noktasına geldik. Arnavutköye gelen şu duble yolu görüyorsunuz. Tam medeni adam gibi şehre bir giriş var. Düzenlemeler daha devam ediyor, bittiğinde Arnavutköy’ün ana caddesi geçiş yolu olmayacak. Yol başka bir taraftan geçirilerek buradaki araç baskısı ortadan kaldırılacak. Tabi ki bunlar bizim işimiz. Bu şehre bir sevdamız var. Öte yandan, yaptığımız yatırımlar iş olmuş, aş olmuş, emek olmuş İstanbullulara. Biz hizmet ederken siyasi parti ayrımı gözetmeksizin bütün ilçe ve beldelerimize yatırımlar yapıyoruz. Kısır çekişmelere biz prim vermek istemiyoruz. Bunlar hoş şeyler hoş değil. Siyasi ahlak olarak da doğru değil. Arzu ediyoruz ki kolkola girelim, bütün belediye başkanlarımızla halkımıza hizmet edelim. 365 gün 24 İstanbul’un bir ucundan bir ucuna dolaşarak ‘Bu şehre daha neler yapabiliriz’ diye düşünüyoruz. Önümüzde genel yerel seçim var. Biz kimseye çamur atamayız. Düzgün namuslu kimse insanlara iftira atamaz. Allah korusun. Başkaları bir şeyler söyleyeceklerdir. Mide bulandıracaklardır. Ancak sizlerin bunlara karnı tok. Anadolu’da güzel bir söz vardır. ‘Tarlada izi olanın harmanda yüzü olur’ diye. Bizim tarlada izimiz var hamdolsun. Yaptığımız işler ortada. Bundan sonra yapacaklarımızın da teminatı.”

İnsaf sahipleri gelişmeyi takdir ediyor!...

Arnavutköy Belediye Başkanı Haşim Baltacı da ilçeye yapılan yatırım ve hizmetlerden dolayı Başkan Kadir Topbaş’a teşekkür ederek, AK Parti’ye verilen oylarla hizmetin gelecek dönem de hız kesmeden devam edeceğini söyledi. Baltacı, “Geçmişi göz önüne getiriyorum. Sadece 15 yıl önce şu anayol asfalt yapılsın diye Ankara’ya yürüdüğünü hatırlıyorum. Yine seçim sathında ‘Başkanım sadece atık su problemini çözün, sizden başka bir şey istemiyoruz’ diye söyleyen insanların sesleri kulaklarımda. En yakın hastanenin bölgemize 30-35 kilometre olduğunu dikkate alırsak, ‘Hastane hayal mi? Acaba olur mu?’  diyen vatandaşlarımızın sözleri hafızamda. Yine ‘Doğalgaz gelecek’ dediğimizde, ‘Hele o sonraya kalsın, öncelikle önem verdiklerimiz hallolsun. Biz kömür yakmaya razıyız’ diyenlerin o sözleri kulaklarımızda. Çok uzak zaman değil. 5yıl içerisinde Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Topbaş’ın ilçemize ve İstanbul’a yapmış olduğu hizmetler gün gibi aşikar. Bugün Arnavutköy’ün gelmiş olduğu seviyeyi insaf sahipleri görüyor ve çok iyi takdir ediyor” şeklinde konuştu.

Törende konuşmaların ardından Başkan Topbaş ve beraberindekiler kurdele keserek yatırımların toplu açılışını gerçekleştirdi. Haşim Baltacı, ilçeye yapılan hizmetlere teşekkür amacıyla Başkan Topbaş’a Beyoğlu’nu tasvir eden yağlı boya tablo hediye etti. Kadir Topbaş, daha sonra bir süre vatandaşlarla sohbet ederek sorunlarını dinledi.

Biten Yatırım ve Hizmetler:

1. Arnavutköy'e 569 bin 703 metre içmesuyu hattı. 2 adet 20 bin metreküplük su haznesi, 1 adet terfi merkezi ve 1 adet trafo binası.
2. Taşoluk İçmesuyu Arıtma Tesisi (Günde 50 bin metreküp kapasiteli)
3. KİPTAŞ Hadımköy 1.Etap Başak Toplu Konutları (1.540 Konut, Camii, Ticaret Merkezi, Site Yönetim Binası)
4. Arnavutköy'de doğalgaz kullanımını %71'e ulaştırdık ve Arnavutköy' e toplam 401 bin 930 metre Doğalgaz Hattı döşendi.
5. Habibler - Arnavutköy (4 kilometre)  Duble Yol İnşaatı
6. TEM Hadımköy Gişeleri - Hadımköy Arası (8,5 Km) Duble Yol İnşaatı
7. Habibler - Şamlar Yolu Arası Yol ve Altyapı Tesisleri 2. Kısım inşaatı
8. İlçe genelindeki cadde sokak ve köy yollarına Yağmursuyu çalışması yapıldı.
9. Hadımköy Geneli Yol Düzenleme İnşaatı
10. Durusu Karaburun Sahil Düzenleme İnşaatı
11. Arnavutköy-1, Arnavutköy-2, Boğazköy-1, Boğazköy-2, Durusu, Hacımaşlı, Bolluca-1, Bolluca-2, Taşoluk Semt Parkı, Boyalık, Balaban ve Taşoluk Parkları Yapım İşi
12. KİPTAŞ İ.B.B. Osmangazi İlköğretim Okulu (51 Derslikli)
13. Bolluca Sabri Akın İlköğretim Okulu, Bolluca Türk Tekstil İlköğretim Okulu, Arnavutköy Polis Okulu, Hadımköy Örfi Çetinkaya İlköğretim Okulu, Haraççı M. Zeki Obdan İlköğretim Okulu ve Bolluca Ticaret Meslek Lisesi’ne Yazıcı, Tarayıcı, Projeksiyon, Perde, Bilgisayar, Ses Sistemi Temini ile Bolluca Ticaret Meslek Lisesi ile Hadımköy Örfi Çetinkaya Anadolu Lisesi’ne Fizik, Kimya Laboratuarı
14. Arnavutköy Merkez Bilgi Erişim Merkezi (Üye sayısı 1.419 kişi olup, 21 bilgisayar ile hizmet veriyor).
15. Arnavutköy Kadın Sağlığı ve Bilgi Erişim Merkezi (üye sayısı 1289 kişi olup, 20 bilgisayar ile hizmet veriyor).
16. İmrahor Bilgi Erişim Merkezi'ni açtık (üye sayısı 1465 kişi olup, 20 bilgisayar ile hizmet veriyor)
17. Hadımköy İlköğretim Okulu, Boğazköy Ayazma İlköğretim Okulu, Bolluca Merkez İlköğretim Okulu ve Taşoluk İlköğretim Okuluna Kapalı Spor Salonu
18. Hadımköy Kurs Merkezine İlave Olarak Boğazköy, Bolluca, Arnavutköy ve Taşoluk Kurs Merkezleri açıldı. (5.577 Kursiyere Eğitim Verildi)
19. Arnavutköy Polis Eğitim Merkezi Bakım Onarım Rehabilitasyon ve Çevre Düzenlemesi
20. Gaziosmanpaşa Taşoluk Belediye Hizmet Binası
21. İlçe genelindeki kavşak, yol, cadde, yeşil alanların bakım onarımı ve yeşil alanlarda kullanılmak üzere çocuk oyun grubu temini ve montajı.
22. Durusu Belediye Hizmet Binası Restorasyonu
23. İlçede İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 1 adet Acil Yardım İstasyonu (Arnavutköy Acil Yardım İstasyonu) mevcut.
24. Yeni Kayabaşı Mezarlığı Bitkilendirme ve Rehabilitasyonu
25. Durusu Beldesi Sahil Yolu Aydınlatması

Devam Eden Yatırım ve Hizmetler:

1. KİPTAŞ Hadımköy 2.Etap Başak Toplu Konutları (2 bin 150 Konut, Cami, Kreş, Yurt, Ticaret Merkezi, Yönetim Binası, Belediye Hizmet Binası)
2. KİPTAŞ Arnavutköy Başak Toplu Konutları (768 Konut, Ticaret Merkezi, Yönetim Binası, Sosyal Tesis)
3. 28 adet köye hizmet verecek 250 metreküp gün ve 500 metreküp gün kapasiteli köy atıksu arıtma tesisi yapımı
4. Ambarlı Atıksu Arıtma Tesisi (400 bin metreküp gün kapasiteli)
5. TEM Çıkışı D-100 Bağlantı Yolu Hadımköy Kavşağı ve Akçaburgaz Alt Geçidi ve Bağlantı Yolu İnşaatı
6. 29 bin 850 metre atıksu ve yağmursuyu kanalı yapıldı, 71 bin metre daha imalat yapılıyor.
7. Durusu Plaj Tesisi
8. KİPTAŞ Hadımköy 2.Etap Konutları Okul İnşaatı
9. Bolluca Kültür Merkezi İnşaatı
10. Hadımköy Merkez, Hadımköy-Yassıören Yolu Yağmursuyu Çalışmaları
11. Bahşayış Karaağaç Köy Yolu, Baklalı Köyiçi Yolu, Hadımköy Merkez Yaya Alanı Düzenleme Çalışmaları
12. Ücretsiz Spor Kampanyası

Planlanan Yatırım ve Hizmetler:

1. Deniz Deşarjı İnşaatı
2. Arıtma Tesisi Deşarj Tüneli İnşaatı
3. Hadımköy Bilgi Evi İnşaatı
4. Hadımköy Stadı Tribün İnşaatı

http://www.yapi.com.tr/haberler/arnavutkoy-913-milyon-tllik-yatirimla-ilce-oldu_65793.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!