Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Arnavutluk'un En Büyük AVM'sinde Türk İmzası

Arnavutluk'un uluslararası standartlara sahip ilk alışveriş merkezi olan Citypark, ülkenin başkenti Tiran'da açıldı. AVM'nin yapımında Türk şirketleri de rol aldı. Mimarisi Türk Mimar Murat Akpınar tarafından gerçekleştirilen Citypark AVM'nin izolasyonundan dış cephe kaplamasına kadar birçok malzemesi, Türk firmalarından tedarik edildi.

Referans Gazetesi
Arnavutluk'un En Büyük AVM'sinde Türk İmzası

Arnavutluk'un uluslararası standartlara sahip ilk alışveriş merkezi olan Citypark, ülkenin başkenti Tiran'da açıldı. Arnavutluk'un deterjan ve ayçiçek yağı devi olarak adlandırılan Artan Mene'nin sahip olduğu AM Group tarafından yapılan alışveriş merkezi (AVM), 80 milyon euroya mal oldu. Arnavutluk Başbakanı Sali Berişa tarafından hafta sonu açılışı yapılan AVM'nin yapımında Türk şirketleri de rol aldı. Mimarisi Türk Mimar Murat Akpınar tarafından gerçekleştirilen Citypark AVM'nin izolasyonundan dış cephe kaplamasına kadar birçok malzemesi, Türk firmalarından tedarik edildi. Yüzde 80'ini Türklerin gerçekleştirdiği Citypark'ın yönetimi de Jones Lang LaSalle Türkiye tarafından yürütülüyor.
 
Arnavutluk'un Koç'u olmak istiyor

Arnavutluk'ta 1992 yılına kadar etkisini sürdüren komünizm döneminde evde ayakkabı tasarımı yaptığı için hapse atılan, sonrasında ise komünizm döneminde devlet için ayakkabı tasarımı yapan Mene'nin yükselişi, komünizmin sona ermesiyle başlıyor. Bugün Arnavutluk deterjan pazarının yüzde 65'ini ve yağ pazarının da yüzde 55'ini elinde tutan Mene'nin hedefi, Arnavutluk'un Koç'u ve Sabancı'sı olmak. Komünizm sonrası Türkiye'den deterjan, sabun gibi temizlik malzemeleri satın alarak ticaret yapmaya başladığını anlatan Artan Mene, şunları söyledi: "Türkiye'de yaşadığım dönemde Hayat Kimya'da çalışıyordum. Burada işi öğrendikten sonra Hayat Kimya'nın Arnavutluk distribütörü oldum. Hayat Kimya'dan ayrıldıktan sonra Arnavutluk'ta Deka markasıyla kendi temizlik ürünlerimi üretmeye başladım. Bugün Deka'nın pazar payı yüzde 65, Olim markasıyla ürettiğimiz sıvı yağın pazar payı yüzde 55. Yem üretiminde ise yüzde 65 pay alıyoruz."
 
Yüzde 80'ini Türkler yaptı

Merkezin mimari çizimlerini, Türkiye'de tanıştığı Mimar Murat Akpınar'ın yaptığını dile getiren Mene, alışveriş merkezinde (AVM) kullanılan malzemelerin yüzde 80'inin Türk firmalarından tedarik edildiğini, ayrıca AVM yapımında çalışan 700 işçiden 150'sinin Türk olduğunu söyledi. Yılda 12 milyon ziyaretçinin beklendiği Citypark'ın 150 milyon euro ciro hedeflediğini kaydeden Artan Mene, yine alışveriş merkezi yanında içinde otel ve rezidans bulunan 40 katlı bir bina daha yapacağını iletti. Ayrıca bir televizyon binası yapımına da başlayacağını açıklayan Mene, toplam değeri 250 milyon euroyu bulan yatırımları, 2014 yılına kadar tamamlamayı planladığını bildirdi. Mene, bunların yanı sıra 3 tane de outlet tarzı alışveriş merkezi yapacağını ifade etti.

Arnavutluk'un bu yatırımlara ihtiyaç duyduğunu kaydeden Mene, "Arnavutluk'ta Sabancı ve Koç gibi olacağım" dedi. Mene, 125 mağazanın yer aldığı alışveriş merkezinde aralarında Altınbaş, Damat, Cacharel ve LTB'nin bulunduğu dört Türk firmasının da mağaza açtığını ifade etti. Türk firmalarının Arnavutluk'ta yeteri kadar etkin olmamasından yakınan Mene, "Bugün ülkede İtalyan ve Yunan işadamları etkin durumda. Türk Konsolosluğu ile defalarca konuşup Türk işadamlarını buraya çağırmasını istedim. Ancak hiçbir şey yapılmadı" diye konuştu.

Türk firmaları dördüncü sırada

Tiran'daki Citypark Alışveriş Merkezi'nin yönetimini yapan Jones Lang LaSalle Alışveriş Merkezleri Yönetim Departmanı Direktörü Ercüment Alptekin, Türklerin perakende dünyasındaki başarısının artık sınırları aştığını söyledi. Son bir yılda hem yatırımcıların hem de alışveriş merkezi yatırımı ve kiralaması yapan Türk firmalarının çevre ülkelerden gelen potansiyeli değerlendirmeye başladığını aktaran Alptekin, "Artık İngiltere, Almanya ve İspanya'dan sonra dördüncü sıradayız" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/arnavutlukun-en-buyuk-avmsinde-turk-imzasi_75171.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!