Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Arsa Üretimi Azaldı Gayrimenkul Fiyatları daha Aşağıları Görmez

Merkez Bankası’nın yaptığı düzenlemelerde gayrimenkulü etkileyen pek çok faktör olduğunu belirten Trio Yatırım Değerleme Genel Müdürü Taşkın Haşemoğlu, “Arsa üretimi azaldığı için, gayrimenkul fiyatlarının daha aşağı inme ihtimali yok” dedi.

Hürriyet Ankara
Arsa Üretimi Azaldı Gayrimenkul Fiyatları daha Aşağıları Görmez

Merkez Bankası’nın faiz indirimi kararını değerlendiren Trio Yatırım Değerleme Genel Müdürü Taşkın Haşemoğlu, Merkez Bankası’nın yaptığı düzenlemelerde gayrimenkulü etkileyen pek çok faktör olduğunu belirtti. Merkez Bankası’nın düzenlemesinde, “Paranızı uzun vadede bankalarda tutmayın” denildiğini belirten Haşemoğlu, “Bu hem tavsiye ediliyor, hem de zorunlu hale getiriliyor. Çünkü uzun vadeli kredi faiz oranı çok düşük. Bir yıllık faiz oranıyla, bir aylık getiri arasında fark var. Bir aylık getiri çok daha avantajlı. Bu, ‘İhtiyacınız varsa, paranızı bankada çok kısa süreli tutun, paranızı değerlendirin’ demek” diye konuştu. Gayrimenkulün, 224 tane ayrı sektörü direkt olarak etkilediğini ifade eden Haşemoğlu, şunları söyledi:

“Bu noktada ön plana çıkan, parayı gayrimenkulde değerlendirmek. Bu, yatırımcılar için bir avantaj.

Fiyatlar gerilemeyecek

Gayrimenkul fiyatlarının daha aşağı inme ihtimali yok. Arsa üretimi azaldığı için, mevcut gayrimenkul rakamları artmaya başlayacak. Arsa üretemediğimiz için, mevcut arsalardaki rakamlar yükseliyor. Eski şartlarda kat karşılığı bir yer aldığınız zaman, yüz tane daire çıkıyorsa, bunun 40 tanesini arsa sahibi, 60 tanesini müteahhit alabiliyordu. Bu oranlar, arsa sahibinin lehine değişti. Artık 60 daireyi arsa sahibi, 40 daireyi müteahhit firma alıyor. Arsa maliyetleri nedeniyle maliyetler arttı. Bu da fiyatlara yansıyor. Bundan sonra fiyatların gerilemeyeceği, aksine artacağı çok net bir şekilde ortada. 2010, gayrimenkul açısından 2009’dan yüzde 40 daha iyi bir yıldı. 2010’da müteahhitlerimiz üretim konusunda ustalaştı. Talebe göre üretim yapan müteahhitler arttı.

Seçim yılı canlı başlar

Taleplerdeki değişiklik, müteahhitleri de değişikliğe itti. Çeşitlilik arttı. 2011 çok iyi başlayacak. Bunun en önemli nedenlerinden biri de, seçim yılı olması. Her zaman seçim öncesi ve seçim sonrası hükümetler, piyasayı rahatlatmak için gerekli müdahalelerde bulunurlar. Çeşitli zamlar öngörürler. O paralar da harcanma oranlarını biraz yükseltir. 2011 çok canlı bir yıl olacak.

Krizi az hasarla atlatmamızın en büyük nedeni, bankalarımızın her önüne gelene kredi vermemesi. Dünyadaki krizin asıl sıkıntısı buydu. Herkes kredi kullandı. İnsanlar kredilerini ödeyemeyince bankaların üzerine ciddi yükler bindi. Bu yükler de ekonomiyi olumsuz etkiledi. Türkiye’de durum böyle olmadı. Bankalar ince eleyerek kredi verdi. Yeni sistemle de bankalar, belirlenen ekspertiz değerinin yüzde 75’i kadar kredi verecek.”

Uzmanından yatırım için öneriler

Konut yatırımı yapacaklara bitmiş daireleri almalarını tavsiye ediyoruz. Piyasada ciddi anlamda yığılı bitmiş daire var. Bu dönemde iyi kampanyalardan yararlanabilirler. Biraz daha bekleyebilecek yatırımcılar, arsa alabilir. İmarı geçmiş, arsa vasfını almış, inşaat ruhsatı alınıp başlanabilecek arsalar tercih edilmeli. Bu tarz yerlerin 2-3 sene gelişmesini bekleyebilirler. Kendileri inşaat yapabilecekleri gibi, kat karşılığı müteahhite de verebilirler.

Çok daha uzun süreli yatırımcılarımız var. Arsa vasfını almamış, tarla dediğimiz imarsız arazileri alabilirler. Bu arazilerin bekleme süresi yedi sene civarındadır. İmarın geçmesini bekleyebilir, prosedürü takip edebilirler. Daha sonra direkt arsa olarak satabilir veya kat karşılığı verebilirler. Bu, uzun vadeli bir yatırımdır ama daire veya arsa getirisinden üç dört kat fazla bir getirisi olabilir. Bir gayrimenkulün kira getirisinin toplamı 13 yılda satış rakamını yakaladığı zaman, bu mülklere alınabilir mülkler diyoruz. İnsanlar buna yönelik yatırım yapabilir.

254 sestörü etkiliyor

Trio Yatırım Değerleme Genel Müdürü Taşkın Haşemoğlu, gayrimenkulün, 224 tane ayrı sektörü direkt olarak etkilediğini ifade etti.

ETİKETLER: gayrimenkul firma
http://www.yapi.com.tr/haberler/arsa-uretimi-azaldi-gayrimenkul-fiyatlari-daha-asagilari-gormez_84830.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!