Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Arsenik Bitti

Valilik, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, kentte 20 noktadan alınan numunelerin sadece birinde arsenik oranının, normal değerin üzerinde çıktığını duyurmuştu. Bu kez Büyükşehir Belediyesi, 16 Şubat'ta 20 noktadan alınan numunelerde yapılan incelemede ortaya çıkan değerlerin hepsinin, Dünya Sağlık Örgütü'nce belirlenen sınır değerin altında

Yeni Asır Gazetesi
Arsenik Bitti

İzmir'in içme suyunda aylardır yaşanan "arsenik" sorununda, arıtma tesislerinin devreye girmesi ve son dönemde yaşanan yoğun yağışların ardından sona gelindi. Bu konuda, İzmir Valiliği'nin ardından bir iyi haber de Büyükşehir Belediyesi'nden geldi. Valilik, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, kentte 20 noktadan alınan numunelerin sadece birinde arsenik oranının, normal değerin üzerinde çıktığını duyurmuştu. Bu kez Büyükşehir Belediyesi, 16 Şubat'ta 20 noktadan alınan numunelerde yapılan incelemede ortaya çıkan değerlerin hepsinin, Dünya Sağlık Örgütü'nce belirlenen sınır değerin altında olduğunu bildirdi. Her yerde arsenik oranı, 10 mikrogramın altında kaldı.

Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada, "Bazı yeraltı su kaynaklarında görülen yüksek arsenik sorununu çözebilmek için 15 milyon euroluk yatırım yapan belediye, 4 ay gibi kısa bir sürede kentin içme suyundaki arsenik oranlarını standart değerin altına çekti" denildi.

Üç tesis birden

Açıklamada, Manisa, Menemen ve Halkapınar'da üç arıtma tesisinin birden hizmete sokulduğu, arseniğin tehlike sınırının altına indirilmesinde bu yatırımların büyük rol oynadığı belirtildi. Büyükşehir yetkilileri, şu bilgileri verdi:

"Kuzeydeki yeraltı kaynaklarından beslenmesi nedeniyle arsenik değerlerinin en yüksek olduğu Karşıyaka, Çiğli, Egekent, Bostanlı, Örnekköy, Şemikler bölgelerinde, Kasım ayında 41 ile 47 mikrogram arasında ölçülen litredeki arsenik değerleri, arıtma tesislerinin çalışmasıyla birlikte 8.4 ile 9.1 mikrograma düştü. Yine aynı dönemde Bornova'da 44.5 mikrogram olan arsenik değeri, son ölçümlerde 9.7 olarak belirlendi. Alsancak'ta değerler, 8.3 ile 8.8 arasında değişti. Balçova, Pınarbaşı, Buca, Gaziemir, Güzelbahçe, Karabağlar, Hatay, Narlıdere ve Menderes'te bu değerler 2 ile 5.4 arasında oldu. Bu tablo, önümüzdeki günlerde daha da iyileştirilecek."

Arıtmalar etkiliydi

Arsenik konusundaki gelişmeleri değerlendiren Devlet Su İşleri (DSİ) İkinci Bölge Müdürü Ayhan Sarıyıldız, şu bilgileri verdi:

"Arsenik oranlarının düşmesinde, arıtmaların devreye girmesinin ve şiddetli yağışlar nedeniyle yeraltı su seviyelerinin yükselmesinin etkisi olduğu kesin. Ancak hangisinin etkisi daha fazla, onu bilemeyiz. İzmir Büyükşehir Belediyesi, arsenik arıtmaları için çok ciddi yatırımlar yaptı. Bu yatırımların payının büyük olduğunu düşünüyorum."

Analizlerin, Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından akredite edilen, yeterlilik belgesi bulunan İZSU laboratuvarlarında titizlikle yapıldığı bildirildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/arsenik-bitti_66705.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!