Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Artık Yalıtımsız Bina Yapılamayacak

Toplam ithalatının yaklaşık 5’te birini enerji faturasına ödeyen ülkemizde, enerji tasarrufu için önemli bir adım atıldı. Binalarda ısıtma amaçlı kullanılan enerji miktarını azaltarak enerji tasarrufu sağlamayı hedefleyen ve uygulamaya yönelik usul ve esasları düzenleyen 'TS 825 Isı Yalıtımı Yönetmeliği' revize edildi ve Resmi Gazete'de

yapi.com.tr
Artık Yalıtımsız Bina Yapılamayacak

Toplam ithalatının yaklaşık 5’te birini enerji faturasına ödeyen ülkemizde, enerji tasarrufu için önemli bir adım atıldı. Binalarda ısıtma amaçlı kullanılan enerji miktarını azaltarak enerji tasarrufu sağlamayı hedefleyen ve uygulamaya yönelik usul ve esasları düzenleyen 'TS 825 Isı Yalıtımı Yönetmeliği' revize edildi ve Resmi Gazete'de yayınlandı. 1 Kasım 2008 tarihi itibariyle yürürlüğe giren yönetmelikle, ısı yalıtımı yaptırmak ciddi bir zorunluluk haline geliyor.

Yalıtım sektörünün yıllardır revizyonunu beklediği TS 825 Isı Yalıtımı Yönetmeliği, binaların uygun ısı yalıtımı özelliklerine göre inşa edilmesi için gerekli şartları ve enerji ihtiyacının hesaplanması sırasında kullanılacak hesap metodu ile değerlerini yeniden düzenliyor. Yeni yönetmelikte binalar, ısı kayıpları bakımından çevre şartlarına ve ihtiyaçlarına uygun olarak yalıtılacak. Yönetmelik kapsamında, aylık ortalama dış sıcaklık değerleri meteorolojiden alınan veriler doğrultusunda yenilendi ve bu doğrultuda özellikle soğuk bölgelerde ısı yalıtım levhalarının kalınlıkları artırıldı. Artık binaların hesaplanan yıllık ısıtma enerjisi ihtiyacı, bölgelere göre verilen yıllık ısıtma enerjisi sınır değerlerini aşamayacak.

Kubilay UluXPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kubilay Ulu, TS 825’in revizyonundaki en önemli gelişmenin, bu esasların yeni binalarda uygulanmasına zorunluluk getirilmesi olduğunu belirtti. Böylece enerji verimliliği açısından ülke ve aile ekonomisi için önemli mesafeler alınacağını ifade eden Ulu, mevcut binalarda da tadilat projesi ile yenilenen kısımların yeni standarda göre enerji verimli olarak tasarlanması gerekeceğinin altını çizdi.  

Yeni standartla, merkezi ısıtma sistemi dışındaki, kat kaloriferi vb. ile lokal ısıtılan yapılarda ara kat döşemeleri ve duvar bölmelerinin de (ısıl direnci 0,80 m2K/W olacak şekilde) yalıtılması gerekiyor. Ayrıca pencereler için önerilen ısı geçirgenlik katsayıları yükseltiliyor (2,4 W/m2K’e çekiliyor) ve yalıtımlı camların kullanımı da zorunlu hale geliyor. Ulu, artık pencere değişiminden ısı yalıtımına kadar tüm tadilatların standarda uygun olması zorunluluğunun getirilmesinin hem sektör hem de nihai tüketiciler için çok önemli bir gelişme olduğunu, bir taraftan sektör büyürken diğer taraftan tüketicilerin standartlara uygun ürün ve sorunsuz uygulamalara kavuşacağını vurguladı.

TS 825’in yeni halinde, temel perde duvarlarında ve teras çatılarda ısı yalıtımı amacıyla kullanılan XPS levhalar ile ilgili düzenlemeler de yer alıyor. Bu revizyonla; XPS levhaların basma mukavemetinin yüzde 10 deformasyonda minimum 300 kPa olması, yüzeylerinin zırhlı olması, TS EN 12088’e göre difüzyonla su emme oranının yüzde 3’ten az olması, levhaların kenar profillerinin binili olması şartları getiriliyor.

Aslında eski 'TS 825 Isı Yalıtımı Yönetmeliği' gereğince, ısı yalıtımı 2000 yılından bu yana zorunlu olmasına rağmen, yönetmelikteki aksaklıklar nedeniyle bu uygulama hayata geçirilemiyordu. Yeni yönetmelikle ülke ekonomisi de büyük kazanç sağlayacak. Çünkü ülkemizdeki yaklaşık 17 milyon konutun yüzde 90’ının hâlâ yalıtımsız olması nedeniyle, her yıl 7.5 milyar doları havaya savuruyoruz. Oysa toplam bina maliyetinin sadece yüzde 3’ü ila 5’i gibi küçük bir maliyetle uygulanabilecek ısı yalıtımı ile ısıtma ve soğutma giderlerinde yüzde 60’a varan oranlarda tasarruf sağlamak mümkün. Üstelik yalıtıma yapılan yatırım sağladığı tasarrufla birkaç yıl içinde amorti edilebiliyor, bina ömrü boyunca da tasarrufa imkân yaratıyor. 
 
Isı yalıtımı uygulamaları konusunda ayrıntılı bilgi almak için, www.xpsturkiye.org internet adresinden ve 0216 415 68 94 numaralı telefondan XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği’ne ulaşmanız yeterli.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/artik-yalitimsiz-bina-yapilamayacak_64443.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!