Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Artvin'de Çevrecilerin Zaferi

Artvin’in Kafkasör Dağı Cerattepe mevkisinde Kanadalı İnmet Mining Firması tarafından çıkarılması planlanan bakır madeni mahkeme kararına takıldı. Artvin Barosu ve Yeşil Artvin Derneği tarafından açılan dava madenciler aleyhine sonuçlandı. Rize İdare Mahkemesi, Kanadalı İnmet Mining firmasının maden ruhsatlarının iptaline karar verdi.

Radikal GazetesiArtvin’in Kafkasör Dağı Cerattepe mevkisinde Kanadalı İnmet Mining Firması tarafından çıkarılması planlanan bakır madeni mahkeme kararına takıldı. Artvin Barosu ve Yeşil Artvin Derneği tarafından açılan dava madenciler aleyhine sonuçlandı. Rize İdare Mahkemesi, Kanadalı İnmet Mining firmasının maden ruhsatlarının iptaline karar verdi.

Yeşil Artvin Derneği Başkanı Erdoğan Gazihan konuyla ilgili basın açıklaması yaptı. Artvin Cerattepe’de önce altın sonra bakır madeni olarak işletileceği söylenen madencilik faaliyetine karşı Artvin halkının uzun süredir mücadele verdiğini belirten Gazihan şunları söyledi:

“Yeşil Artvin Derneği öncülüğünde sürdürülen bu mücadeleye 2004 yılından sonra Artvin Barosu da katılmış, birlikte açılan davada Erzurum 2'nci İdare Mahkemesi tarafından ruhsatların iptaline karar verilmişti. Bilindiği gibi Danıştay bu kararı bir usul tartışması nedeniyle bozdu. Bundan sonra Rize İdare Mahkemesi’nde açılan iki ayrı davada önce yürütme durduruldu, yapılan yargılamadan sonra da, 23 Ekim 2008 günü tarafımıza tebliğ edilen kararla maden ruhsatlarının iptaline karar verildi.”

‘Sağlıklı yaşam ekonomiye feda edilemez’

Yeşil Artvin Derneği Başkanı Erdoğan Gazihan, Rize İdare Mahkemesi’nin iki ayrı dosyadan verdi iptal kararında, çevreyi korumanın her bireyin hakkı ve ödevi olduğu, herkesin sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahip bulunduğunun vurgulandığını kaydederek şöyle devam etti:

“Kararda, sağlıklı yaşamın ekonomik gelişmeye feda edilemeyeceği, ekonomik gelişmenin sürdürülebilir kalkınma ve sürdürülebilir çevre ilkeleri gözetilerek yapılabileceği belirtilerek, bu nedenle evrensel bir servet olan çevrenin korunması ve geleceğe taşınabilmesi için her türlü madencilik faaliyetinin ÇED’e tabi olduğu, ÇED olumlu raporu alınmadan madenciliğe izin verilmeyeceği belirtildi. Rize İdare Mahkemesi’nin bu örnek kararı, bütün çevre örgütlerine ilgili kişilere saygı ile duyurulur.”

Kararın Artvin’de büyük sevinçle karşılandığını kaydeden Erdoğan Gazihan, “Karar, ülkemizde sağlıklı bir çevrede yaşama mücadelesi veren bütün çevrecileri, yeraltı zenginliklerimizin fütursuzca yabancı maden tekelleri tarafından yağmalanmasına karşı mücadele eden bütün yurtseverleri sevindirmiş, hukuka ve adalete olan inancımız artmıştır” dedi.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/artvinde-cevrecilerin-zaferi_64301.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!