Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Artvin’de ‘Cüneyt’e Yargıdan Vize Yok

Doğal cennete santral projesinde raund, çevrecilerin oldu. Rize İdare Mahkemesi, Artvin’in Şavşat ilçesindeki Papart Deresi’ne yapılacak HES projelerinin iptali için açılan dava kapsamında ‘yürütmeyi durdurma’ kararı verdi.

Radikal Gazetesi
Artvin’de ‘Cüneyt’e Yargıdan Vize Yok

Doğal cennete santral projesinde raund, çevrecilerin oldu. Rize İdare Mahkemesi, Artvin’in Şavşat ilçesindeki Papart Deresi’ne yapılacak HES projelerinin iptali için açılan dava kapsamında ‘yürütmeyi durdurma’ kararı verdi. Papart Dereleri Platformu sözcüsü Hüseyin Avni Bulunmaz, yaptığı yazılı açıklamada, ilçenin Meydancık beldesi Papart Vadisi’nde yapılacak dört adet ‘Cüneyt’ adlı HES projesi ile ilgili üretim lisansı alındığını anımsatarak, projeye Çevre ve Orman Bakanlığı’nın da Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) olumlu raporu verdiğini belirtti.

Sırada başka davalar var

Projelerin, vadide geri dönülmez ekolojik sorunlar çıkaracağını, orman ekosistemine büyük zararlar vereceğini ve derelere yeterli su sağlanamayacağını öne süren Bulunmaz, projelerin durdurulması ve ÇED olumlu kararının iptali için  Rize İdare Mahkemesi’nde dava açtıklarını belirtti.

Bulunmaz, mahkemenin, dava kapsamında ‘Cüneyt HES’ projeleri ile ilgili ‘yürütmeyi durdurma’ kararı verdiğini duyurdu. Mahkemenin verdiği karardan memnuniyet duyduklarını ifade eden Bulunmaz, şöyle devam etti:

"Peşi sıra açtığımız su kullanım hakları ve açılacak orman ekosistemine olan etkileri ile ilgili iptal davalarındaki haklılığımızın yüce yargı tarafından da teyit edileceğinden şüphemiz yoktur. Vadimizin zarar görmemesi için gereken her türlü yasal mücadeleyi sergileme azmi ve kararlılığında olduğumuzu bir kez daha duyuruyoruz."

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/artvinde-cuneyte-yargidan-vize-yok_65404.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!