Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Artvin’in Sorunları Tartışıldı

Artvin Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin (AKYD) düzenlediği söyleşide Artvin’in sorunları masaya yatırıldı. Dernek merkezindeki söyleşiye Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, Yönetim Kurul Üyesi Bedrettin Kalın, Artvin Çoruh Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Özalp ve Kılıçkaya Belediye Başkanı Erdoğan Gazihan katıldı.

Cumhuriyet Ankara
Artvin’in Sorunları Tartışıldı

Artvin Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin (AKYD) düzenlediği söyleşide Artvin’in sorunları masaya yatırıldı. Dernek merkezindeki söyleşiye Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, Yönetim Kurul Üyesi Bedrettin Kalın, Artvin Çoruh Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Özalp ve Kılıçkaya Belediye Başkanı Erdoğan Gazihan katıldı. Söyleşinin açılışını Dernek Başkanı Gürbüz Akyüz yaparken, Tekin Üstündağ da söyleşiyi yönetti.

Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan konuşmasında, derneğin kuruluş amacı ve bugüne kadar yaptığı çalışmalar konusunda bilgi verdi. Karahan, derneğin Cerattepe’de maden aranmasına karşı önemli bir misyon yüklendiğini ve sonuçta da Artvin halkıyla birlikte çok önemli başarılara imza attıklarını kaydetti. Avukat Bedrettin Kalın, Cerattepe’de hâlâ tehlikenin var olduğunu, bazı şirketlerin buradaki madende gözü olduğunu ve Artvin halkının uyanık olması gerektiğini vurguladı. Yrd. Doç. Özalp de Artvin’in büyük bir tehlike yaşadığını, ancak bu tehlikenin şimdi de derelerde ortaya çıktığını söyledi. Derelerin Artvin’in kılcal damarları olduğunu ancak HES’ler yüzünden büyük bir tehlikeyle karşı karşıya olduğunu dile getiren Özalp, herkesi dikkatli olmaya çağırdı. Büyük barajlar yüzünden tarihi ve kültürel değerlerin yok oluşuna dikkat çeken Özalp, bunun üzerine bir de HES tahribatının eklenmemesi gerektiğini söyledi. Özalp, Artvin Borçka varyantının da insanlara yakışmadığını, servis yolunun anayola çevrildiğini aktardı. Kılıçkaya Belediye Başkanı Gazihan ise Yeşil Artvin Derneği ile büyük başarılara imza atıldığını, şimdi çalışma alanı değişmiş olsa da beraber olduklarını ve bundan sonra da beraber olacaklarını kaydetti.

Daha sonra söyleşiye katılan CHP Artvin Milletvekili Metin Arifağaoğlu, barajlar, yollar ve HES’ler konusunda parlamentoda yaptıkları çalışmalar konusunda bilgi verirken, HES’lerde zarar görenlerin bu haklı mücadelenin arkasında durmasını istedi. Daha sonra geniş kapsamlı bir sunum gerçekleştiren Bedrettin Kalın, Türkiye’nin enerji ihtiyacından çok doğru bir enerji politikasına ihtiyaç olduğunu söyledi. Eski AKYD Başkanı Güner Yalçın, mahallî anlamdaki yerel çabaların merkezileştirilmesi ve bunun adresinin de Cerattepe’deki gibi Yeşil Artvin Derneği’nin olması gerektiğini ve ayrıca bir de su dosyası hazırlanması gerektiğini belirtti. Yaklaşık üç saat süren söyleşiye dernek üyeleri ve Artvinliler yoğun ilgi gösterdi.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/artvinin-sorunlari-tartisildi_76583.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!