Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Asansör Sanayicileri Yapı Üreticileriyle Buluştu

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın himayesinde organize edilen ve asansör sanayicileriyle yapı üreticilerini buluşturan toplantı, 21 Aralık Çarşamba günü Çırağan Sarayı’nda gerçekleşti. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, asansör sektörüne hitaben yaptığı konuşmasında, "Birleşin, birlikte hareket edin, büyüyün, Ar-Ge ve teknolojik

yapi.com.tr
Asansör Sanayicileri Yapı Üreticileriyle Buluştu

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın himayesinde organize edilen ve asansör sanayicileriyle yapı üreticilerini buluşturan toplantı, 21 Aralık Çarşamba günü Çırağan Sarayı’nda gerçekleşti. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, asansör sektörüne hitaben yaptığı konuşmasında, "Birleşin, birlikte hareket edin, büyüyün, Ar-Ge ve teknolojik yatırıma önem verin; biz de tüm kamu kurumlarımızla size destek verelim’ dedi. Toplantıya, Asansör Sanayicileri Platformu ile Asansör Sektörel Gelişim Platformu (ASGEP) üyelerinden oluşan 200’ü aşkın katılım sağlandı.

Yunus Emre'li mesaj: ‘Gelin tanış olalım, işi kolay kılalım’

Yunus Emre'ye göndermede bulunan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, “Bu söz sadece sosyal olaylarda değil, aynı zamanda ekonomik olaylarda, teknolojik olaylarda, siyasal olaylarda da tanış olmayı, birbirini tanımanın işleri ne kadar kolaylaştıracağını göstermiş oluyor. Asansör sektörüyle ilgili tüm paydaşları buluşturan bu toplantının önemli bir başlangıç toplantısı olduğuna inanıyorum. Sorunları birlikte tartışmamızın, sektörün kapasitesini ve piyasa ihtiyaçlarını eşleştirme gayretimizin çok olumlu sonuçlar doğuracağını da yakından biliyorum” dedi.

‘İhracat ve ithalat dengeli olmalı’

Bakan Ergün, "Dışa açık ekonomi modeline sahip Türkiye’nin ihracat ve ithalat arasında bir denge de kurması gerekiyor. Zira bu dengenin kaybolması özellikle cari açığın finansmanında sıkıntılar yaşanmasına ve ülke tasarruflarının ciddi anlamda azalmasına neden olacaktır. İçinde bulunduğumuz hızlı büyüme süreçlerinde toplumun ihtiyaçlarının yerli ürünlerle karşılanması, dış ticaret dengesinin korunmasında büyük bir önem taşıyor" diye konuştu.

‘Asansör sektörü de markalaşmalı’

Özellikle büyüme süreçlerinde bazı sektörlerde markalaşmanın önemine işaret eden Ergün, şöyle devam etti:

"İnşaat sektörü bir çok sektörü direkt olarak etkileyen büyük bir ekonomik potansiyeldir. Asansör de bunun içersinde elbette önemli ve kritik değeri olan bir sektördür. İnşaat sektöründeki bu ivmenin aynı zamanda asansörde bizi markalaşmaya, ulusal ve uluslararası düzeyde bir kaç marka çıkarmaya götürmesi lazım. Bu noktada inşaat sektörünün yapacakları var. Bizim kamu olarak yapacaklarımız var. Ama asansör işinde çalışan arkadaşlarımızın da yapacakları var. Herkes kendi rolünü iyi oynarsa markalaşmayı ortaya koyabiliriz".

‘Yerli malı yurdun malı, dünya bunu kullanmalı’

Bakan Ergün, eskiden beri söylenegelen ‘Yerli malı yurdun malı, herkes bunu kullanmalı’ deyişinin artık değiştiğini ve ‘Yerli malı yurdun malı, dünya bunu kullanmalı’ şeklinde söylenmesi gerektiğini belirterek, “Sektörlerimizi dünyadaki ekonomik fırsatlar çerçevesinde yönlendirmeli ve fırsatları iyi değerlendirmeliyiz. Bugün müreffeh bir topluma dönüşmenin formülü, bilgi üretmek ve bu bilgiyi yüksek katma değerli, ileri teknolojili ürünlere dönüştürmektir. Alelade ürünlerle zengin olamayız. Eğer ürettiğimiz ürünlere bilgi katamazsak, teknoloji ve endüstriyel tasarım katamazsak, marka oluşturamazsak başarılı olamayız” dedi.Türk Asansör Sanayi ve Kami Alımları

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün konuşmasından sonra ‘Türk Asansör Sanayi ve Kami Alımları’ konulu bir panel yapıldı. Panelin moderatörlüğünü Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hüseyin Rahmi Çetin yaparken, panelist olarak Kamu İhale Kurumu Daire Başkanı Ergün Taşçı, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkan Yardımcısı Dr. Ahmet Şahin, Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Hayrettin Güngör’le Asansör sektörü adına Asansör Sanayicileri Platformu üyeleri Sefa Targıt’la Fevzi Yıldırım katıldılar.

http://www.yapi.com.tr/haberler/asansor-sanayicileri-yapi-ureticileriyle-bulustu_90170.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!