Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Asansörler Alarm Veriyor

Makina Mühendisleri Odası (MMO) İstanbul Şubesi Başkanı İlter Çelik, oda tarafından asansörlerle ilgili 10 ilde yapılan araştırmayı değerlendirerek, “Asansörlerin yaklaşık yüzde 83’ünün teknik açıdan eksikleri var, yüzde 12’si kullanılamaz durumda. Asansörlerin sadece yüzde 5’i standartlara uyuyor. Bu tablo halkımızın can güvenliğinin nasıl büyük

Cumhuriyet GazetesiMakina Mühendisleri Odası (MMO) İstanbul Şubesi Başkanı İlter Çelik, oda tarafından asansörlerle ilgili 10 ilde yapılan araştırmayı değerlendirerek, “Asansörlerin yaklaşık yüzde 83’ünün teknik açıdan eksikleri var, yüzde 12’si kullanılamaz durumda. Asansörlerin sadece yüzde 5’i standartlara uyuyor. Bu tablo halkımızın can güvenliğinin nasıl büyük bir tehlike içinde olduğunun göstergesidir” dedi.

Yerel yönetimlerin, asansörlerin periyodik kontrollerinin düzenli olarak yaptırılması konusunda daha duyarlı davranması gerektiğini söyleyen Çelik, asansör projelerinin, odaların mesleki denetiminden geçmeden ilgili makamlarca kesinlikle işlemlerinin yapılmaması gerektiğini vurguladı.

Çelik, 1 Ağustos 2009 tarihinde Ataköy’de bir markette, bir kişinin ölümüyle sonuçlanan asansör kazasına da değinerek, “Bu kazanın da bir ihmaller zinciri sonucu olduğu görülmüştür. Asansörün kullanımı ile ilgili herhangi bir periyodik kontrol işlemi yapılmadığı, ilgili standart ve yönetmeliklere göre güvenlik açısından asansörün eksik olarak teçhiz edildiği, kaza sonucu hayatını kaybeden kişiye cihazın kullanımı ile ilgili herhangi bir işbaşı eğitimi verilmediği ve sigortasız olarak çalıştırıldığı anlaşılmıştır” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/asansorler-alarm-veriyor_71222.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!