Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Asbestli Belde Gerekirse Başka Yere Taşınacak

Asbestli toprağın kanser vakalarına neden olduğu öne sürülen Kahramanmaraş’ın Afşin İlçesi’ne bağlı Büyüktatlar Beldesi’nde, Sağlık Bakanlığı’nca yeni bir araştırma yürütülecek. Belde, gerekirse taşınacak.

Hürriyet Gazetesi
Asbestli Belde Gerekirse Başka Yere Taşınacak

Asbestli toprağın kanser vakalarına neden olduğu öne sürülen Kahramanmaraş’ın Afşin İlçesi’ne bağlı Büyüktatlar Beldesi’nde, Sağlık Bakanlığı’nca yeni bir araştırma yürütülecek. Belde, gerekirse taşınacak. Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer, Türkiye’nin asbest probleminin dünyanın birçok yerindeki asbest probleminden farklı olduğunu belirterek, şu bilgileri verdi:

Bizde doğal asbest tehlikesi var. Yani ülkemizin toprağındaki jeolojik özelliklerden kaynaklanan bir şey. Türkiye’nin bu tür problemler yaşanan yerlerinin haritasını çıkardık. Afşin-Elbistan bölgesi de haritada. 5-6 ilimizin haricinde asbest olmayan ilimiz yok. İnsanların hatalı davranışları, asbestten kaynaklanan kanser vakalarının ortaya çıkmasında önemli pay sahibi. Asbestli toprakla suyun karıştırılarak evlerin badana edilmesi, bahçe duvarlarının asbestli taşlarla çevrilmesi bunlara örnek.

Yerleşim yerinin bütününde asbestli toprak olması halinde, koşullar gerektiriyorsa, Büyüktatlar Beldesi’ni bir başka yere seve seve taşırız. Ama yerleşim yerinin yakınında bir yerde asbest varsa ve vatandaşlar asbesti evlerine oradan getiriyorlarsa önlem almak, o bölgeyi rehabilite etmek gerekir. Büyüktatlar Beldesi’nde mezotelyoma kanserine ilişkin alınması gereken tedbirler vardır ve biz de bunu gerçekleştirmeye hazırız. Beldede son 10 yılda asbestin neden olduğu mezotelyoma kanserinden bir kişi hayatını kaybetti, üç kişinin de tedavisi devam ediyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/asbestli-belde-gerekirse-baska-yere-tasinacak_75524.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!