Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Aşçıoğlu: TOKİ'nin Önümüzü Açacağına İnanıyoruz

Yaşar Aşçıoğlu, "Konusunda uzman yüzlerce mimar, planlamacı ve hocalar tarafından yapılan imar planları ilçe ve il meclisi tarafından onaylandı. Uzman kişilerce incelenen ve irdelenip onaylanan plan, 3 tane genç ve tecrübesiz kişi tarafından 'uygun değildir' görüşüne istinaden iptal ediliyor. Yargı da bu konuda uzman olmadığı için bilirkişinin

Referans Gazetesi
Aşçıoğlu: TOKİ'nin Önümüzü Açacağına İnanıyoruz

İstanbul 10. İdare Mahkemesi'nin Likör Fabrikası arazisi üzerinde inşa edilecek konutlara ilişkin yürütmeyi durdurma kararına ilişkin açıklama yapan Aşçıoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Aşçıoğlu, "Konusunda uzman yüzlerce mimar, planlamacı ve hocalar tarafından yapılan imar planları ilçe ve il meclisi tarafından onaylandı. Uzman kişilerce incelenen ve irdelenip onaylanan plan, 3 tane genç ve tecrübesiz kişi tarafından 'uygun değildir' görüşüne istinaden iptal ediliyor. Yargı da bu konuda uzman olmadığı için bilirkişinin kararına uymak zorunda kalıyor" dedi. "Bizim konumuzla ilgili davayı açan Mimarlar Odası'dır" diyen Aşçıoğlu, bilirkişilerin raporlarını Mimarlar Odası'na bağlı kişilere göre hazırladığını belirtti.

Bu duruma bağlı verilen kararın doğru ve adaletli olmasının beklenemeyeceğini söyleyen Aşçıoğlu, "İstanbul Mimarlar Odası'nın çarpık yapılaşmayı önlemek amacıyla şehircilik anlamında şehre değer katmayan yapıları onaylamamak gibi bir misyonu olması gerekirken, ne yazık ki şehre değer katacak, ülke ekonomisine katkı sağlayacak, uzman mimarlarca yapılan bir proje olduğunda dava açıyor. Halbuki 2010 Kültür Başkenti seçilen İstanbul'un yüzde 95'i değersiz, mimari estetikten yoksun, kalitesiz ve niteliksiz yapılarla dolu. Bu yapılara ilişkin Mimarlar Odası'nın bir davası olduğu görülmemiştir. Mimarlar Odası'nın yönetiminin mimarlar tarafından oluşturulması ve odalarına sahip çıkması Türkiye'nin menfaatine olacaktır" dedi.

Globalleşen dünyada yabancı sermaye olmadan Türkiye'deki ekonomik refahın yakalanmasının mümkün olmayacağının altını çizen Aşçıoğlu, şöyle devam etti: "Türkiye'de yabancı yatırımcıyı teşvik edici cazip projeler ve yatırımlar yaratmak lazım. Maalesef benim ülkem yabancının yatırım yapmasını bir kenara koyun, yabancının önüne engel çıkartıcı ve korkutucu biçimde bürokratik engeller koyuyor. Zorlu'nun Dubaili'nin, Katarlı'nın, Suudi Kralı'nın ve Ofer'ın başına gelen bu engellerin iyi örnekleridir. Paranın rengi olmaz. Amerikalı'nın uyguladığı sistem de budur."
    
Ali Sami Yen yabancı yatırımcısız olmaz

"İsviçreli ortağımız Ali Sami Yen'i de alsaydı Likör projesi ile birlikte 600 milyon dolarlık yatırımı kabul etmişti" diyen Aşçıoğlu, bu yatırımın Türkiye'ye katma değer eklemesi anlamına geldiğini ifade ederek, istihdam, vergi ve yabancı yatırımcıya teşviğin de beraberinde gelebileceğini kaydetti. Aşçıoğlu, "Yabancı yatırımcısız Ali Sami Yen ihalesinin gerçekleşmesinin imkânı var mıdır? Hele ki, Avrupa'da yakın bir zamanda beklenen reel sektör krizinden ötürü yabancı bir yatırımcı bulmanın zorluğu kaçınılamayacak bir gerçektir. Adalete inancımız tamdır. Konuya ilişkin Emlak Konut GYO ve TOKİ'nin bir an önce konuyu bertaraf edip, önümüzü açacağına inanıyoruz" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ascioglu-tokinin-onumuzu-acacagina-inaniyoruz_71451.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!