Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Yumurta mı Tavuktan, Tavuk...

'Asıl Sorumlu Mimarlardır'

'Asıl Sorumlu Mimarlardır'

Cumhuriyet Gazetesiir süredir sorguluyoruz: 'Mimarlık' ile 'kent planlaması'nı birbirlerinden 'tümüyle' ayıran eğitim sistemi Türkiye'ye uygun mudur?

Bu köşeciğe gelen 'görüşler' sürüyor:

Prof. Dr. Cengiz ERUZUN

MSGSÜ Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü

Türkiye'de ilk örgün mimarlık eğitimi 1883 yılında ''Sanayi-i Nefise Mekteb-i Âlisi'' (1927'de Güzel Sanatlar Akademisi) ile başlamıştır. YTÜ 'de ise 1942'de, İTÜ 'de 1944'te ve ODTÜ 'de 1956'da mimarlık eğitimi başlatılmıştır. Bu süreçte, mimarlık eğitimi içindeki güçlü şehircilik programlarıyla yetiştirilen mimarların yaptıkları şehir planlamaları da kendi içinde tutarlı olmuştur. Ancak ilk defa ODTÜ'de mimarlık dışında lisans seviyesinde eğitim veren ''Şehir ve Bölge Planlama Bölümü'' kuruldu. Bu uygulama, ''mimar ve şehirciyi birbirinden ayıran'' sonuçlara neden oldu. Gerçi mimarlık eğitimi içindeki şehircilik programlarının kentlerdeki büyüme ve değişim hızı içinde yetersiz kaldığı da bir gerçektir. Ancak mimarisiz şehircilik eğitimi yerine, bunu giderecek yeni çözümler beklenirken 1980'den sonra diğer üniversiteler de ODTÜ sistemini benimsemişlerdir.

Mimarlık fakültelerinden, ''mimar olmadan'' şehir ve bölge planlama bölümü diplomasına sahip olan şehirciler, giderek mimarları öylesine dışlamışlardır ki şehircilik karnesi olan mimar kökenli plancıları, hatta kendilerine şehircilik nosyonu kazandıran mimar hocalarını bile odalarına kaydetmemişlerdir.

Oysa üniversitelerde, mimarlık ve şehircilik programlarının ''birlikte'' yürütüldüğü bir dönemden sonra mimarlık ve şehircilik öğrencilerinin birbirine gereksinim duyacağı bir nosyon kazandırılabilirdi. Ya da önce mimarlık eğitimi verilir, sonra uzmanlık eğitimiyle ''şehirci mimar'' olunabilirdi.

Bunun için geç kalınmış değildir. Çünkü şehircilik bölümlerinin üst düzey hocaları ve yöneticileri henüz mimar kökenlidir. Asıl sorun, bu hocaların eğitimden çekilmesinden sonra başlayacaktır.

http://www.yapi.com.tr/haberler/asil-sorumlu-mimarlardir_41613.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!