Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Aslanlı Köşk Satışına Suç Duyurusu

Toprak Holding A.Ş., İstinye Aslanlı Köşk'ün satışı ile ilgili Şişli Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı. Şirketin Hukuk İşleri Grup Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, TMSF tarafından metrekaresi 1.460 Amerikan dolarına Remzi Gür'e satılan İstinye Aslanlı Köşk için Türk Ceza Kanunu'nun 235. maddesi uyarınca ihaleye

yapi.com.tr
Aslanlı Köşk Satışına Suç Duyurusu

Toprak Holding A.Ş., İstinye Aslanlı Köşk'ün satışı ile ilgili Şişli Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı. Şirketin Hukuk İşleri Grup Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada Halis Toprak'ın, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından 15 Nisan 2009 tarihinde yapılan ihale ile metrekaresi 1.460 Amerikan dolarına Remzi Gür'e satılan İstinye Aslanlı Köşk için Türk Ceza Kanunu'nun 235. maddesi uyarınca ihaleye fesat karıştırma suçu ile 12 kişi hakkında 7.5 seneden 18 seneye kadar hapis cezası istemi ile Şişli Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunduğu belirtildi.

Açıklamaya göre hakkında suç duyurusunda bulunulan şüpheliler; TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, TMSF Başkan Yardımcısı Şakir Ercan Gül, TMSF Fon Kurulu Üyesi Ahmet Ragıp Çelebi, TMSF Fon Kurulu Üyesi Yüksel Görgeç, TMSF Fon Kurulu Üyesi Rasih Muhammed Danış, TMSF Fon Kurulu Üyesi Ali Hıdıroğlu, TMSF Fon Kurulu Üyesi Mehmet Fatih Karaca, TMSF Satış Komisyonu Başkanı Fahrettin Özyapar, TMSF Fon Kurulu Başkan Yardımcısı Fethi Çalık, İhaleden köşkü satın alan Remzi Gür, Remzi Gür'ün Operasyonel Direktörü Hakan Beroğlu ve İhale katılımcısı Can Pekcan olarak sıralandı.

İhaleden köşkü satın alan Remzi Gür'ün Ahmet Ertürk'ün yakın dostu olduğunun iddia edildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Hatırlanacağı üzere, 2.242 metrekare arsaya sahip ve Aslanlı Köşk'e yürüme mesafesindeki Afif Paşa Yalısı, TMSF tarafından 58 milyon TL'ye (metrekaresi 16.200 Amerikan Doları) satılırken, bir gün sonra 10.200 metrekare arsası ve yola 115 metre cephesi olan İstinye Aslanlı Köşk, Ahmet Ertürk'ün yakın dostu ve daha önceden seçimlerde rüşvet teklifinden dolayı mahkum olan Remzi Gür'e 23 milyon 800 bin TL'ye (metrekaresi 1.460 Amerikan Doları) satılmıştı.

Birçok kamu ve özel kuruluş yanı sıra, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Özelleştirme İdaresi'nin milyarlarca dolarlık taşınmazlarına da değerleme hizmeti veren, 58 ülkede 15.000 çalışanı ile faaliyette bulunan Dünya'nın en büyük ticari gayrimenkul hizmetleri firması Cushman&Wakefield tarafından yapılan değerlemeye göre, TMSF tarafından 23 milyon 800 bin TL'ye yandaşı Remzi Gür'e hediye edilmek istenen Aslanlı Köşk'ün değeri 140 milyon Türk Lirası olarak belirlendiğini de tekrar hatırlatmak isteriz.

TMSF ile imzalanan protokole göre 450 Milyon Amerikan Doları olarak belirlenen borcu 480 Milyon Amerikan Doları tutarında fazlası ile ödeyip, yükümlülüklerimizi gerçekleştirmemize rağmen, TMSF tarafından hukuksuz olarak ihaleye atılan Toprak Center dahil tüm taşınmazlarımızın satışları ile ilgili olarak bağımsız Türk yargısına başvurmakta tereddüt etmeyeceğiz."

http://www.yapi.com.tr/haberler/aslanli-kosk-satisina-suc-duyurusu_70198.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!