Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Aspendos Her Türlü Etkinliğe Kapanacak

Antalya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, 'Yapısal ve acil güvenlik sorunları bulunuyor' dediği Aspendos Antik Tiyatrosu'nun tüm etkinliklere kapatılmasına karar verdi. Tiyatroya ziyaret ise serbest.

Milliyet Gazetesi/Ömer ERBİL
Aspendos Her Türlü Etkinliğe Kapanacak

ntalya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, Aspendos Antik Tiyatrosu'nun tüm etkinliklere kapatılmasını kararlaştırdı. Kurul, kararında her yıl Opera Bale Festivali dahil pek çok etkinliğin yapıldığı Aspendos'un yapısal ve acil güvenlik sorunları bulunduğunu, esaslı bir onarım yapılana kadar da ziyaretçi dışında her türlü gösterime kapatılmasının daha uygun olacağını bildirdi.

Kurul bu kararı alırken, Antalya Müzesi ile Antalya Rölöve Anıtlar Müdürlüğü'nün tiyatronun durumuyla ilgili raporlarını dikkate aldı.
Kurul, Aspendos'un 1995'te etkinliklere açılmasının bazı şartlara bağlandığını, önlemlerin alınmasının istendiğini belirtti, ancak buna rağmen önlemin alınmadığına ve restorasyonun yapılmadığına dikkat çekti. Kurula ulaşan raporlara göre, 5 bin kişinin alındığı alt caveaya'da (seyircilerin oturduğu bölüm) en fazla 2 bin 500 kişinin olması, üst caveaya'da ise hiç kimsenin bulunmaması gerektiği bildirildi.

Gösterilerin zararı tartışılmaz gerçek
Koruma Kurulu, 9 Mart 2007'de Aspendos'la ilgili olarak aldığı kararda şöyle dedi:"Gösterilerin kültür varlıklarına verdiği zararların artık kabul edilen bir gerçek olduğu, antik mekânların bu tür kullanımlardan etkilendiğinin bilindiği, bu tür kullanımlarla gelen araçların neden olduğu titreşim, insan yoğunluğunun önemli bozulmalara neden olduğu...

Aspendos Tiyatrosu'nun Selçuklu döneminde dahi strüktürel sorunlarının olduğu o dönemde yapılan onarımlarla da belgelendiği..."

Mustafa Erdoğan'la Aspendos anlaşması yapılmıştı
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Döner Sermaye aracılığıyla tiyatroyu günlüğü 10 - 15 bin YTL arasında kiraya veriyordu. Bakanlık, bu yıl 14'üncüsü yapılacak ve yaklaşık 1.5 ay süren Opera ve Bale Festivali'ni de burada yapıyordu. Geçen yıl bakanlığa yaklaşık 3 milyon YTL'ye mal olan festival için bu yıl Anadolu Ateşi Genel Sanat Yönetmeni Mustafa Erdoğan'la bir anlaşma yapıldı. Buna göre, Erdoğan 900 bin YTL karşılığında festivalin organizasyonunu gerçekleştirecek, festival bitince de sezon sonuna kadar Aspendos'u ücretsiz olarak kullanacaktı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/aspendos-her-turlu-etkinlige-kapanacak_53349.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!