Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Aspendos’un Çığlığı 3 Yılda Duyuldu

2 bin yıllık antik tiyatro Aspendos’un bu sezon bakıma alınması üzerine, CHP Antalya Milletvekili Tayfur Süner, yazılı önergeyle, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’a, acil bakım kararında gösterilerin etkisini sordu.

Hürriyet Gazetesi
Aspendos’un Çığlığı 3 Yılda Duyuldu

SPAN lang=EN> 2 bin yıllık antik tiyatro Aspendos’un bu sezon bakıma alınması üzerine, CHP Antalya Milletvekili Tayfur Süner, yazılı önergeyle, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’a, acil bakım kararında gösterilerin etkisini sordu.

Gösteriler çok zararlı

Günay, 23 Haziran 2005, 12 Nisan 2007 ve 9 Mart 2007 tarihli üç koruma kurulu raporundan alıntılarla, tiyatronun durumunu anlattı. Günay’ın açıklamalarına göre, 2005 tarihli raporda, yapısal sorunlar nedeniyle antik tiyatroda üst bölümün kullanılamaz, alt bölümün en çok 2 bin 500 kişi alacak durumda olduğu belirtildi. Raporda, "Gösteriler, antik tiyatroları salt yapı malzemelerini aşındırmasının çok ötesinde etkiler. Acil onarım çalışması yapılmalıdır. Aksi takdirde tiyatronun ziyaretçi dışında her türlü gösterime kapatılması daha uygun olacaktır" denildi.

Ziyarete kapatılabilir

A
ntalya Anıtlar Müdürlüğü’nün, 2007’de salt ziyaretçi dolaşımını kısıtlaması üzerine hazırlanan 12 Nisan 2007 tarihli raporda da, "Bu tedbirler geçicidir" denildi. Günay son sözünde, "Esaslı bir onarıma ihtiyacı olduğunun kurul kararlarıyla tespit edilmiş olması üzerine 2008 yılında onarıma alınması planlanmıştır" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/aspendosun-cigligi-3-yilda-duyuldu_63350.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!