Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Assos’un Kalbine Hançer!

Çanakkale’nin arkeolojik ve kentsel SİT alanı Assos’ta (Behramkale) bir şahıs tarafından yapılan otel yöre halkını ayağa kaldırdı. Koruma ilkelerine, civardaki yapılaşma kimliğine ve kentsel mirasa aykırı olarak inşa edildiği belirtilen otel projesinin durdurulması isteniyor.

yapi.com.tr
Assos’un Kalbine Hançer!

Binlerce yıllık tarihiyle Çanakkale’nin ve tüm Türkiye’nin gözbebeği Assos’un ortasına bodrum katı dahil üç katlı otel inşa ediliyor. Çanakkale Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu kararıyla inşaatına geçen yıl başlanan projeye ait herhangi bir imar planı da bulunmuyor.

Koruma amaçlı nazım imar planının olmadığı bölgelerdeki geçiş dönemi yapılaşma koşullarına göre boş parsellerde yeni yapı yapılması yasak.

Ayrıca bu bölgelerde, kültür varlığı olarak tescil edilmiş yapı ve yapı kalıntılarının rölöve, restitüsyon ve tamamlanması dışında yeni yapı yapılmasına da olanak yok.

Bölgenin yapısına da aykırı: Bodrum katı dahil üç kat

Diken sitesinden Rıfat Doğan'ın haberine göre, Assos’un tarihsel ve kentsel kimliğine aykırı bir şekilde betonarme olarak inşa edilen otel, şimdiden bodrum katıyla birlikte üç kat yükselmiş durumda. Yüksekliğin bölge yapılaşma koşulların aykırı olarak 6.20 metreyi bulması bekleniyor. Assos’ta genel olarak tek katlı yapılar mevcut.

İl Özel İdaresi’nden ruhsatı bulunduğu öğrenilen projeye dair bölge halkına ise herhangi bir bilgi verilmiyor.

Yöre halkı itiraz dilekçeleri yolladı: Tekrar gözden geçirin

Bölgenin arkeolojik kalıntılara sahip olması nedeniyle buradaki kazının müze müdürlüğü denetiminde yapılıp yapılmadığı konusu da sır gibi saklanıyor.

Yöre halkı birer itiraz dilekçesi hazırlayarak İl Özel İdaresi’ne yolladı. Dilekçede otelin emsali olmayan aslına aykırı üç katlı standart dışı büyüklükte betonarme, balkonları olan, tarihi ve doğal dokuya tamamen aykırı, köyün girişindeki tarihi ve doğal görünümünü bozan büyüklük ve nitelikte olduğu belirtildi.

Dilekçede otele ilişkin yapı koruma ilkelerine açık aykırılıklar içerdiği, Behramkale köyü yapı ölçeğiyla uyumsuz olduğu, Berhramkale köyünün topografik yapısını bozacak şekilde inşa edildiği dile getirildi.

Yöre halkı onaylanan projenin devam etmekte olan inşaata uygun olup olmadığının bildirilmesini, onaylanan projenin tekrar gözden geçirilmesini talep etti.

Change.org’da imza kampanyası başlatıldı

Ayrıca konuya ilişkin change.org sitesi üzerinden bir imza kampanyası başlatıldı.

Kampanya metninde şöyle deniyor: “Behramkale köyü, Arkeolojik SİT alanı olarak 1. dereceden sit alanı statüsündedir. Köyün girişinde 1 .derece sit alanı olmasına rağmen yasalara aykırı bir şekilde, Anıtlar Kurulu onaylı bir inşaat yapılmaktadır. Assos’un tarihi bütünlüğü ve doğal güzelliği betonla kirletilmektedir. Assos’un tarihini ve güzelliğini korumak adına bize destek vermenizi rica ediyoruz.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/assosun-kalbine-hancer_158624.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!