Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Assos'un Tarihini Değiştiren Buluntu

Assos Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. Nurettin Aslan, Çanakkale'nin Ayvacık ilçesi sınırlarında yer alan antik kentte yürütülen kazılarda, Assos'un MÖ 3 bininci yılda yerleşim gördüğünü gösteren taştan yapılmış ok ucu bulduklarını söyledi.

CNN Türk
1 Assos'un Tarihini Değiştiren Buluntu

ssos Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. Nurettin Aslan, Çanakkale'nin Ayvacık ilçesi sınırlarında yer alan antik kentte yürütülen kazılarda, Assos'un MÖ 3 bininci yılda yerleşim gördüğünü gösteren taştan yapılmış ok ucu bulduklarını söyledi. Doç. Dr. Aslan, antik kent tiyatrosunda gladyatör mücadelelerinin yapıldığı konusunda elde edilen bazı bulguların, "Akropolis" yamaçlarındaki bir taşta bulunan gladyatör resmiyle gerçeklik kazandığını söyledi. Kazılarda Assos'un MÖ 3 bininci yılda yerleşim gördüğünü gösteren taştan yapılmış ok ucu bulduklarını belirten Aslan, "Ok ucu, Akropolis'teki Athena Tapınağı'nın doğu yamaçlarında bulundu" dedi. Antik kentin mezarlık bölümündeki kazı çalışmalarında ise MÖ 6'ncı yüzyıldan Roma çağına kadar kesintisiz kullanılan aile mezarlığının ortaya çıkarıldığına işaret eden Aslan, "Ölen çocuklar amforalar içinde bırakılırken, yetişkinlerin yakılıp, küllerinin vazolar içine konulduğunu tespit ettik. Mezarlığın uzun süre kullanılması nedeniyle kazılar dar bir alanda yapılırken, eski mezarların tahrip edilmemesine özen gösterildi" diye konuştu. Antik kentin agorasının kuzeyinde bulunan "Stoa (Antik Yunan mimarisinde bir sokak ya da agoranın yanında yer alan, üstü kapalı sütunlu galeri)"da da ilk defa kazı çalışmaları başlatıldığını anlatan Aslan, kazılarda kemikten yapılmış çok sayıda aletin yanı sıra fresk parçalarının bulunduğunu belirtti. Aslan, bu kazı sezonunda Efes Pilsen'in katkılarıyla Assos'taki tüm yapıların önüne bilgilendirme ve yön levhalarının hazırlanıp, ziyaretçilerin gezdikleri alanlar konusunda aydınlatılacağını, nekropolis dışında antik kentin topografik haritasının çıkarılıp, "Stoa" ve Ayazma kilisesinde çalışmalar yapılmasının planlandığını kaydetti. Bazı gazetelerde yer alan, "Assos'un betona boğulduğu" yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirten Aslan, "Antik kentteki yapılar aslına uygun olarak restore ediliyor" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/assosun-tarihini-degistiren-buluntu_60958.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • kazı gurubuna teşekkürler. bu kıymetli medeniyetleri insanlığa sunma çabalarından dolayı kazı ekiplerini daha fazla desteklememiz gerekiyor. kazılar için bağış kampanyaları düzenlenmesi gerekiyor. sadece birkaç firmanın sponsorluğu yeterli değil. bu ülkede yaşayan vatandaşlarımızı da cüzi rakamlarda paylaşıma davet etmeliyiz. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!