Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Astaldi Sıkıştı, İtalya Bolu Tüneli'ne Yükleniyor

İtalyan Astaldi, yapım aşamasındayken depremde zarar gören Bolu Tüneli'yle ilgili 100 milyon dolarlık sigorta bedelinden kendisine para aktarımı ge

Hürriyetb>İtalyan Astaldi, yapım aşamasındayken depremde zarar gören Bolu Tüneli'yle ilgili 100 milyon dolarlık sigorta bedelinden kendisine para aktarımı gecikince, İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi'yi devreye soktu. Dün de İtalya Büyükelçisi Vittorio Surdo, Bayandırlık Bakanı'nı ziyaret etti.
BOLU Dağı geçişinde deprem nedeniyle meydana gelen hasarın giderilmesi işi çerçevesinde bir İtalyan sigorta şirketi tarafından karşılanan 100 milyon dolarlık kaynak Türk bürokrasisine takılınca, bizzat İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi devreye girdi.

İtalyan şirketi Astaldi'nin zor duruma düşeceği endişesi üzerine Berlusconi sorunu görüştüğü AKP Lideri Tayyip Erdoğan'a iletti. Dün de İtalya'nın Türkiye büyükelçisi Vittorio Surdo, Bayındırlık Bakanı Zeki Ergezen'i ziyaret ederek sorunun çözülmesini istedi.

Bolu geçişinde meydana gelen deprem hasarının ardından, hasarın ortadan kaldırılması işini üstlenen İtalyan müteahhitlik firması Astaldi, yine bir İtalyan firması olan sigortadan 100 milyon dolar alınmasını İtalyan hükümetinin de yardımıyla sağladı. Ancak bu para Türkiye'deki kurumlar arası ilişkilerde takıldı. Karayolları Genel Müdürlüğü, paranın direk Karayolları hesabına mı aktarılacağı, yoksa Hazine'ye mi devredileceği konusunun açıklığa kavuşması için Maliye Bakanlığı'na yazı yazdı. Bu noktanın netlik kazanması süreci uzayınca, yılbaşında ülkesinde ilk kez borsaya girecek olan Astaldi, paniğe kapıldı. Bizzat İtalyan Başbakanı Berlusconi devreye girerek konuyu kendisini ziyaret eden AKP lideri Erdoğan'a aktardı. İtalyan sigorta şirketinden gelen paranın doğrudan Hazineye devredilmesi durumunda kendisine aktarılmasının çok uzun bir süreç alacağından endişelenen Astaldi, paranın doğrudan Karayolları hesabına geçirilmesini istedi.

LÜTFEN SORUNU ÇÖZÜN

Dün de İtalya'nın Türkiye büyükelçisi Surdo, ziyaret ettiği Bayındırlık Bakanı Zeki Ergezen'e iletti. ‘‘Başbakanımız Berlusconi liderlerle görüşmelerinde aslında bu tür detaylara girmez. Buna rağmen sayın Erdoğan ile tamamen siyaset konuştukları görüşmede konuya değinmiş olması soruna verdiği önemi gösteriyor’’ diyen büyükelçi, sorunun bir an önce çözümlenmesini istedi. Sözkonusu paranın İtalyan müteahhitlik firmasının hakettiği bir para olduğunu belirten Surdo, ‘‘Korkumuz odur ki, sorun çözülemezse borsaya ilk kez bu yıl girecek olan firma zarar görecek. Piyasalarda bu konular çabuk yayılır. Ayrıca, bu tür sorunlar Türkiye'nin dış yatırımcı çekmesini de etkileyebilir’’ diye konuştu. Konuyu inceleyerek, hakkaniyet ölçüsünde bir çözüm bulacağını ifade eden Bayındırlık Bakanı Ergezen, ‘‘Büyükelçi rahat olsun. Konunun sürüncemede kalmasının hiç bir yararı yok. Biz konunun taraflarını dinleyip, en kısa sürede sorunu çözmeye çalışacağız’’ dedi. Görüşmede hazır bulunan Karayolları Genel Müdürü Turgay Çimen de, Maliye ile görüşmelerini sürdürdüklerini, kendilerinin de paranın projeye bir an önce aktarılması için Karayolları'na özel ödenek olarak girmesini istediklerini ifade etti. Astaldi'nin bugüne dek 30-40 milyon dolarlık iş yaptığını kaydeden Çimen, buna karşılık Bolu Dağı geçişinin bağlantı yollarıyla birlikte 24 km'lik bir alanda çalışmaya ihtiyacı bulunduğunu, projenin tümüne de 300 milyon doların gitmesinin öngörüldüğünü vurguladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/astaldi-sikisti-italya-bolu-tuneline-yukleniyor_2575.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!