Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ataer'i Kontrol Eden Erdemir'i de Kontrol Eder

Ataer'i kontrol eden Erdemir'i de kontrol eder

Sabah Gazetesi
Ataer'i Kontrol Eden Erdemir'i de Kontrol Eder

b>Mittal ve Arcelor'un toplam Erdemir hissesi yüzde 34 ile Oyak'ı aşıyor. Ancak Erdemir'i devralacak Ataer'in yönetim ve çoğunluğu Oyak'ta olduğundan Erdemir'i Oyak'ın kontrol edeceği belirtiliyor.

Çelik devi Mittal'in rakibi Arcelor'u borsada ele geçirmeyi hedefleyen 22.8 milyar dolarlık teklifi, piyasalarda "Erdemir'de de aynı durum yaşanabilir mi; Oyak kontrolü kaybedebilir mi?" tartışması başlattı. Ancak Arcelor'daki parçalı hissedar yapısının aksine Erdemir'de kontrol, hisse devriyle Oyak şirketi Ataer'de olacak. Bu şirketi kontrol eden Erdemir'i de kontrol edecek. Yüzde 100 Oyak iştiraki olarak kurulan Ataer için Arcelor ve Oyak yüzde 59'a yüzde 41 oranlarında ortaklık için anlaştıklarını açıklamışlardı.

YÜZDE 52 HİSSE
Bu ortaklık için Rekabet Kurulu'nun onayı bekleniyor. Onayın ardından yüzde 52'den fazla Erdemir hissesinin kontrolü Ataer'e geçiyor. Bu hisseler özelleştirme ihalesinde satışa çıkarılan yüzde 46.12'lik Özelleştirme İdaresi payı, yüzde 3.17'lik Kalkınma Bankası payı ve Erdemir'in portföyünde bulunan yüzde 3.07'lik hissesinden oluşuyor. Oyak'ın kontrolü Arcelor veya Mittal'e kaptırabileceği şeklindeki yorumların dayanağı ise Arcelor Ataer'de yapılacak ortaklık oranlarına göre hesaplanan dolaylı hisse oranları. Buna göre Ataer'in yüzde 41'ine ortak olacak Arcelor'un yüzde 21 civarında dolaylı Erdemir hissesi olacak. Arcelor'un elindeki yüzde 5'lik hisse ile birlikte payı yüzde 26'yı buluyor. Arcelor'u almaya çalışan Mittal'in de elinde yüzde Erdemir payı var. Arcelor-Mittal birleşmesi durumunda toplam hisse yüzde 34'e ulaşıyor. Oyak'ın ise Ataer'deki yüzde 59'luk pay dolayısıyla Erdemir'deki hissesi yüzde 30'lar seviyesinde kalıyor. Bu oranlara göre Mittal-Arcelor birleşmesiyle Erdemir'deki Oyak payı çelik devlerinin altında kalıyor. Tam da bu noktada kilit konumdaki Ataer devreye giriyor. Yüzde 52'lik hisseyi Ataer devralacak. Ataer'de de çoğunluk Oyak'a ait. Ataer tek bir şirket gibi hareket edeceği için kontrol Oyak'ta olacak. Piyasa uzmanları da "Oyak önlemini almıştır. Ataer'deki Arcelor üyeleri uyumlu hareket edecektir" diyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ataeri-kontrol-eden-erdemiri-de-kontrol-eder_41035.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!